Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Kitap Ana bilip ak toprağı öptüler
 

Ana bilip ak toprağı öptüler
Anadolu’nun her yerine düşen ateşi söndürebilmek adına cepheye koşan, birlik ve bütünlüğün simgesiydi Kemahlı Oğuz Onbaşı…
Ekleme Tarihi : 20110627085942 -
Recep Babacan Oğuz Onbaşı’yı anlatıyor…
 
20.yüzyılın ilk çeyreğinden itibaren Anadolu’muzun birçok şehrinden, kasabasından, köyünden olduğu gibi Kemahlı hemşerilerimiz de ekonomik sebeplerden dolayı başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlere göç etmek zorunda kaldı. Hemşerilerimiz gurbette çok zor şartlar altında çalışma imkânı bulmuş, ayakta kalmayı başarabilmiş ve bugün çok şükür buralarda kazandığı birikimini, doğduğu büyüdüğü topraklara ihraç etmeye başlamıştır. Ekonomik anlamda gelinen bu nokta elbette çok sevindirici ve gurur verici bir tablodur. Bunun yanı sıra yaklaşık 34 yıldır İstanbul da başlayan ve bugün ilk günkü heyecanı ile devam eden Kemah Köyleri Dostluk Turnuvası da sportif alandaki başarı ve gayretimize iyi bir örnek teşkil etmektedir. Final maçlarının Kemah ve Erzincan’da yapılması bu faaliyetin önemini artırmaktadır. Yeni neslin bu vesile ile baba-dede ocağının kokusunu tatması, ecdadının doğup büyüdüğü yerleri tanıması ve buralara karşı ünsiyet kurmasını sağlanmaktadır.  
 
Yukarıda kısaca değinmeğe çalıştığımız güzelliklerin yanında doğup büyüdüğümüz toprakların sosyal, kültürel ve tarihi yapısına, insanımızın düşünce ve ruh dünyasına ayna tutacak faaliyetlerde bulunmakta en az diğer faaliyetler kadar hayati önem arz etmektedir. Bu çalışmalara bir örnek teşkil etmesi bakımından yapılacak her faaliyet, atılacak her adım takdirle karşılanmalı ve teşvik edilmelidir. Bu düşüncelerimi geçen yıl Kemah Belediye Başkanımız Hüsamettin Şanal ile de paylaştım. Bu yıl 15.’i gerçekleşecek olan ve geleneksel hale gelen Sultan Melik Şenliklerinin düşünce, tarih, kültür ve sanat ayağının içi doldurularak güçlendirilmesinin gereğinden bahsettim. Kendisinin de bu yönde proje ve çalışmalarının olduğunu duymak bizleri heyecanlandırdı. Bilenen tarihi milattan önce döt bin yılına kadar varan Sancak Şehri Kemah’ımızın yakın tarihimizde de çok önemli bir yeri vardır. Balkan harbinde, Kafkas cephesinde, Yemen cephesinde son olarak Çanakkale cephesinde Kemahlı hemşerilerimizin üstün cesaret ve feragat örneklerine vesikalarda sık sık rastlanmaktadır. İşte bu örnek şahsiyetlerimizden biri; “Kemahlı Oğuz Onbaşı…”  
 
Oğuz Onbaşımızın cesareti, yararlılıkları, mücadeleci ruhu ve fedakârlığı çeşitli tarih kitaplarına geçmiş ve romanlara ilham kaynağı olmuştur. Fakat müstakil olarak bu kadar geniş hacimli bir çalışma ilk defa Recep Babacan kardeşimiz tarafından kaleme alındı. Kemahlı Oğuz Onbaşı’nın mücadelesi ve hayatının, yine Kemahlı bir hemşerimiz tarafından kaleme alınmış olması ayrıca sevindirici ve gurur verici gelişmedir. Dar ve kısıtlı imkânlarla vücuda getirilen bu çalışma her türlü takdirin üzerindedir. Recep Babacan kardeşimi tebrik ediyor, en kalbi teşekkürlerimi sunuyorum. Bundan böyle genç araştırmacılarımız, kalem erbabımız Afyon, Anıtkaya Kasabasındaki şehitlikte mezarı bulunan şehidimiz Kemahlı Hasan’ın, Kilis’i Fransız işgalinden kurtaran birliğe komuta eden Süvari Albay Abdülhalim Akkılıç’ın, yine ülkemizin muhtelif yerlerinde kabirleri bulunan onlarca şehidan ve gaziyanımızın hayatını kaleme almalıdır. Bu bizim en büyük hayalimiz ve özlemimiz olmalıdır diye düşünüyorum. 
 
Oğuz Onbaşı’nın ön sözünde Recep Babacan şöyle diyor: “Anadolu’nun her yerine düşen ateşi söndürebilmek adına cepheye koşan; Türk’ü, Kürt’ü, Laz’ı, Çerkez’i ve Gürcü’sünün yan yana, omuz omuza kahramanca savaştığı birlik ve bütünlüğün simgesidir Çanakkale…” Kitap Dostu Yayınlarından çıkan eser, Bestami Yazgan Üstadımızın Çanakkale şiiri ile başlıyor. Şiirin son dörtlüğü şöyle:  
 
Ana bilip ak toprağı öptüler,
Gümbür gümbür zulme vuran kalptiler.
Türk’ün namus mührüdür, açılmaz Çanakkale,
Yer yerinden oynasa, geçilmez Çanakkale! 
 
Çanakkale Savaşına Anadolu’nun bağrından kopup gelen nice kınalı kuzuların her birinin kuşkusuz ayrı bir hikâyesi vardır. Nene Hatun gibi Seyit Onbaşı gibi…Ancak hedefleri, gayeleri, özlemleri ve beslendikleri kaynak aynıdır. Bin yıllık bir medeniyetin ruh iklimini en iyi gözlemleyebildiğimiz yerlerden biridir bu Çanakkale denen er meydanı, mahşer yeri…  
 
“Oğuz Onbaşı” iki oğlunu Sarıkamış’ta, bir oğlunu Çanakkale de şehid vermiş kendisi de Çanakkale başta olmak üzere birçok cephe de savaştıktan sonra Gazi unvanı ile memleketi Kemah’a dönen kahramanımızın destansı hikâyesidir.   
 
Recep Babacan kardeşimiz “Oğuz Onbaşı” ile ilk sözünden son sözüne kadar bizleri zaman zaman heyecanlandırıyor, zaman zaman gözyaşlarına boğuyor.
 
Sarıkamış’ta soğuktan donarken, sina çöllerinde yanacak, Çanakkale’de bir mahşerin ortasında bulacaksınız kendinizi… Uzun lafın kısası ibretle ve heyecanla okuyacağınız bir eserle sizleri tanıştırmak istiyorum. 
 
Şair ne güzel söylemiş: “Sahipsiz vatanın batması haktır, sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır.” 
 
 
Nidayi Sevim
HaberKültür.Net 
 

Etiketler Ana - bilip - ak - toprağı - öptüler -
FaceBook ta paylaş
20110627085942 -
Kitap
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
UMUT POSTASI OKUNMAYA HAZIR
AŞKIN KANATLARI BİR ADEM İLE HAVVA HİKAYESİ
HİKAYELERLE KARAKTER EĞİTİMİ MÜMKÜN MÜ?
MİMOZA SÜRGÜNÜ TESELLİ EDEN KİTAP
BİR ÇİFT YÜREK'İN BİZDE ALASI VAR
KİTABA DAVRANMA ZAMANI
ABDÜLHAMİT'İ GERİCİLER DEVİRDİ
OSMAN AYTEKİN'DEN YENİ ROMAN
CUMHURİYET TARİHİ YENİDEN YAZILIYOR
ENDERUNLU VASIF’I NASIL BİLİRDİNİZ?
HACEGAN SULTANLARI YOLUMUZU AYDINLATIYOR
BİR DÜŞ SONRASI SESSİZLİK
YUSUF ASAL'IN ÇILGIN MUCİTLERİ
FİLİSTİN HAKKINDA YANILGILAR
ARKADAŞIM CAMİ ÇOCUKLARIN ÖZEL DOSTU!
SEDAT SEVER'İN ÇOCUK VE EDEBİYAT'I ÜZERİNE
YENİ BİR YAZAR YENİ BİR KİTAP
YAZARLAR HADİSLERİ YORUMLUYOR
EBABİL BİR BAYRAM SEVİNCİDİR
CENGİZ DAĞCI ONLAR DA İNSANDI ÜZERİNE
ERCAN KÖKSAL’IN İKİNCİ ÖYKÜ KİTABI “TERKEDİLEN ÖLܔ KÜN YAYINLARI ARASINDAN ÇIKTI.
DÜNYA TELAŞINA ŞAİRCE BİR BAKIŞ
ÇIRPINIP İÇİNDE DÖNDÜĞÜM DENİZ
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz