Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Söyleşi Kültür Her şey yetimler için
 

Her şey yetimler için
Boğaziçi Üniversitesi’nden bir grup öğrencinin gayretleriyle oluşan Kitap ayracı projesini Merve Çirişoğlu konuştuk...
Ekleme Tarihi : 20110609110922 -
“Kitap Ayracı  Projesi” tam olarak nedir?
 
Kitap ayracı projesi, Boğaziçi Üniversitesi’nden bir grup öğrenci olarak, Afrika’da bir yetimhane açtırabilmek için orijinal kitap ayraçları, defterler ve rozetler hazırlayıp sattığımız bir hayır çalışmasıdır. Türkiye’nin birçok şehrinde ve beş ayrı ülkede 3 TL’ye sattığımız kitap ayraçlarımız, 4 TL’ye sattığımız rozetlerimiz ve 5 TL’ye sattığımız defterlerimizle 100.000 TL kazanıp Afrika Malavi’deki yetimhane inşasının tüm masraflarını karşılamayı hedefliyoruz.
 
Kimlerin aklına geldi bu fikir? Nasıl oluştu?
 
Yaklaşık 3 ay önce oda arkadaşım Meryem Akbaş’la birlikte İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Afrika’da yürüttüğü katarakt projesini gördüğümüzde, bu projeye ne şekilde destek olabiliriz diye düşündük. El emeği göz nuru bir şeyler yapıp arkadaş çevremizde satarak, en azından üç Afrikalı kardeşimizin ışığa kavuşmasına vesile olalım istedik. Ve gerek dergilerden beğenip kestiğimiz resimler ve yazılarla oluşturduğumuz,  gerekse karikatürler çizip boyayarak ürettiğimiz kitap ayraçlarımızı arkadaşlarımızın beğenisine sunduk. Beklediğimizin çok üstünde bir destek aldık ve elimizdeki ayraçlarımızı hemen tükettik. Yenilerini yapıp hedefi on ameliyat bedeli olan 1.200 TL’ye çıkardık. Ama bereket öyle bir gösterdi ki kendini, önce İstanbul’daki farklı üniversitelerden, sonra farklı şehirlerden ve hatta yurt dışından kitap ayracı siparişleri almaya başladık. Facebook.com/kitapayraciprojesi sayfasından duyurularımızı yapıp satışlara devam ettik. İlk etapta bu satışlardan elde edilen 2.520 TL’yi Katarakt Projesi fonuna yatırarak 21 kardeşimizin ameliyatını üstlenmiş olduk. Ardından, daha acil bir proje olan “Malavi - yetimhane inşası projesi”ni alarak, gelirleri oraya aktarmaya başladık. Şu an ameliyatlar dışında 37.000 TL de yetimhane fonuna aktararak yetimhane inşasını başlattık Allah’ın izniyle…
 
Açıkçası  bu iş hem büyük bir emek gerektiriyor, hem de bedensel yorgunluk. Üstelik öğrencisiniz. Bu kampanya sırasında çok yoruldunuz mu?
 
Çizimleri yapıp copy merkezinden baskıları almak, kitapayraciprojesi@gmail.com’a mail atılan siparişleri kontrol edip paketleri tek tek hazırlayıp kargoya götürmek; sonra bu siparişlerin takibini yapıp paraları her hafta düzenli olarak İHH’ya yatırmak zaman kaybı olarak nitelendirilebiliyor. Ama ne için vaktimizi öldürmüyoruz ki? Bazen internette gezinirken bile 2 saatin nasıl geçtiğini anlamayabiliyorsunuz. Oysa bu yorgunluğun tadı o kadar güzel ki… 3 TL’lerin birleşerek bir yetimhane inşa ettiğini adım adım görerek “bereket”i idrak etmek o kadar güzel ki…
 
Birçok şehirden destekçileriniz var herhalde. O insanların tepkileri nasıl?
 
Genel anlamda çok iyi tepkiler aldık. Böylesine bir desteği açıkçası beklemiyorduk. Dediğim gibi, projeye başladığımızda sadece 360 TL’yi hedefliyorduk. Rabbimizin yardımıyla çok geniş bir kitleye ulaştık. Birçok şehirden hiç tanımadığımız birçok insan ayraçlarımızdan bol miktarda alıp arkadaş çevresine satarak paraları bize gönderdi.
 
Bu bir samimiyet meselesi... İşin içinde maddî konu da olunca, insanların güvenlerini kazandığınız muhakkak. Bu nasıl oluyor? Yani, halis niyetler kendini belli mi ediyor?
 
Bizim ve arkadaş çevremizin duyurularıyla projemizden haberdar olan insanlar çabalarımızı  görüp, bize inanıp bu hayır halkasının bir zinciri oldular. Onun dışında farklı şehirler veya ülkelerdeki arkadaşların güvenini kazanmamızda ise İHH’nın payı çok büyüktü. İnsanlar İHH’nın desteklediği bir organizasyon olduğunu duyunca daha farklı yaklaşıyorlar. Tabi biz yine de kalpleri mutmain olsun diye her gelişmeyi sayfamızda yayınlayıp, yapılan bağışların makbuzunu günü gününe yayınlamayı ihmal etmiyoruz.
 
Çalışmalarınızı sabit yerlerde bulmak mümkün müdür?
 
Ayraçlarımız ve sonradan projemize dahil ettiğimiz defterlerimizi İstanbul'daki arkadaşlarımız Fatih'te İHH'da Gönüllü Birimi'nden, Hisarüstü'nde Boğaziçi Üniversitesi'nin yanındaki Durak Copy'den, Başakşehir'de Bilge Kırtasiye'den, Maltepe'de Maltepe Kitapevi'nden, Üsküdar'da Genç Akademi, Asitane ve Dargah'tan;
- Ankara'daki arkadaşlarımız Kurtuba Kitap&Kafe'den ve Mekan Kıraathanesi ve Maltepe İHH'dan,
- Sakarya'daki arkadaşlarımız Değişim Yayınları ve Kitapçılar Çarşısı Diyanet Yayınevi Pasaj 2000'den
- Bursa'daki arkadaşlarımız Seriyye Kitabevi'nden,
- Konya'daki arkadaşlarımız Endülüs Kitap Kafe, Nun Kitap Kafe ve Hüner Kitapevi'nden,
- Kayseri'deki arkadaşlarımız Akabe Kitapevi'nden,
- İzmir'deki arkadaşlarımız İzmir İHH şubesinden,
- Gaziantep'teki arkadaşlarımız, Gaziantep İHH şubesinden,
- Yozgat'taki arkadaşlarımız, Sahaf Kitap Evi, Bozok Kırtasiye ve Eğitim Kırtasiye'den,
- Kocaeli'ndeki arkadaşlarımız, Araştırma ve Kültür Vakfı'ndan ayraç ve defterlerimizi temin edebilirler. Bu mekanlar dışında Viyana, Romanya, Bosna, İran ve Kıbrıs’ta da ayraç ve defterlerimiz bulunmaktadır. 
 
Size destek vermek isteyen insanlar neler yapabilir?
 
kitapayraciprojesi@gmail.com’a mail atarak ayraç ve defter siparişi verebilirler. Arkadaş çevrelerine projemizi anlatıp daha da yaygınlaşmasına vesile olabilirler. Maddi açıdan desteklemek isterlerse Meryem Akbaş, Posta Çeki Hesap No: 8694980 veya Merve Çirişoğlu, Garanti Bank, Boğaziçi Üniv Şubesi, 665 46 94, IBAN: TR47 0006 2000 3030 0006 6546 94 hesap numaralarımıza bağış yapabilirler. Ve en önemlisi, dua edebilirler.
 
Bundan sonrası  için var mıdır farklı planlarınız?
 
Evet. Kitap ayraçlarında kullandığımız karakterlerinden bazıları ile bir çizgi roman yapmayı düşünüyoruz. Logomuz, kahramanlarımız ve senaryoların bir kısmı hazır. Yakında çizimleri de yapıp sayfamızda yayınlayacağız inşaallah.
 
Sohbet için çok teşekkürler. Güzel niyetlerinizin ve eylemlerinizin devamını  diliyoruz…
 
Biz teşekkür ederiz.
 
 
Zeynep Delav
 
 

Etiketler Her - şey - yetimler - için -
FaceBook ta paylaş
20110609110922 -
Söyleşi Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Ord. Prof. Dr. Ali Fuad Başgil, Özel Etkinlikle Anıldı
İz Bırakan Muallim Mahir İz Özel Etkinliği
MÜKERREM METE İLE GENÇLEŞEN MOSTAR ÜZERİNE
OSMAN SINAV ÇOK SANATÇI BİR ÇOCUK
Hepimiz biraz Bulgaryalı Aliyiz!
Gençliğimde öğrendiklerimi harcıyorum!
Türkiye’de İngilizce Hayatın Neresinde?
Arap Baharı başka bahar!
“Kerameti Yok Ama Tekbîri Var
Bir Manevi Feyz Çeşmesi: Hz. Geylani
Orhan Okay ile çok özel!
Ataistler İçin Din gündemde
13. kitabım hazır
Önce vapur orucuyla başladım
Ahmet Cemil olmak istemezdim
Her şey yetimler için
Sanat Kalbe Haredir
Kendimi öğrenci gibi görüyorum
Rejimler ölüyor
O bir hayal mühendisi!
Doktor da avukat da olmayın!
Doktor ne okursanız okuyun dedi!
Devir enaniyet devri!
Atatürk ‘otokratik diktatör’dü!
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz