Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Söyleşi Kültür Rejimler ölüyor
 

Rejimler ölüyor
Dernekler doğuyor…
Ekleme Tarihi : 20110515101804 -
Henüz yeni kurulan SURİYELİ TÜRKLER DERNEĞİ ‘nin başkanlığını  yapan TARIK SULO CEVİZCİ ile kurdukları derneği ve ortadoğu gündemini konuştuk.
Tarık Sulo Cevizci Kimdir?
1984 Halep doğumlu olan Tarık Bey aslen türkmen.2004’ten beri İstanbul’da..Yıldız Teknik Üniversitesi ‘endüstri mühendisliği’ mezunu ve istanbul teknik üniversitesi’nde ‘mühendislik yönetimi’ yüksek lisans öğrencisi.Haber 5’te köşe yazarı aynı zamanda birkaç dergi çalışmalrında yer alıyor.
Derneği kurmanızdaki amacınız ve bu bağlamda projeleriniz nelerdir?
Şunu belirtmeliyim ki Suriye,Anadolu’dan önce türkleşen bir bölge.yani Suriye’de türkler çok eskiden beri vardı.Bizim de Suriye’deki türkleri bir çatı altında toplayan bir dernek yada vakıf kurma projemiz hep vardı;ancak Suriye’deki siyasi yapının dernek ve parti kurmaya izin vermemesinden dolayı bunu uygulamaya geçirememiştik.Türkiye’de ise bu çalışmalara bir engel yok aksine  destek var.Bu nedenle Türkiye’de bu derneği kurmaya karar verdik ve alt yapısını oluşturuyorduk ama bizim planlarımıza göre bu dernek  1-2 sene  sonrasında kurulacaktı.Suriye’de yaşananlar ise bizim çalışmalarımızı hızlandırmamızı ve şimdi kurmamıza neden oldu.çünkü tüm bu ayaklanmaların,yaşananların arkasından 1 adım daha atılmalı,bu da yardım olmalı..Bir anlamda Suriye’de açılan yaraları sarmamız gerekiyor.Biz bunu bir sosyal sorumluluk projesi olarak görüyoruz.Aynı zamanda bizim amacımız orada yaşayan türklere eğitim,sağlık hizmetleri götürmek.Onların sosyo-kültürel ve ekonomik yaşantılarının iyi seviyeye gelmesi için yardımcı olmak.orada türk kültürünü  ve türkçemizi yaşatmak.
Bir gündem değerlendirmesi yapmak gerekirse,ortadoğuda yaşanalar ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?
Şu an ortadoğuda ciddi gelişmeler yaşanmakta.Bu ülkelerin rejimlerinin en az 30 yıllık iktidarları söz konusu.yaşananlar reformlarla geciştirilebilecek tarzda değil.Ayaklanmalar bu mevcut rejimlerin sil baştan yeniden inşası şeklinde…
Peki tüm bu hareketliliğin şimdi yaşanmasındaki sebep ne olabilir?Bugün bunların yaşanması planlanmışmıydı?
Aslında bunu tesadüf olarak söyleyebiliriz;çünkü bugün yaşanması planlı değildi.Eğer birileri bunu düşünüyor yada planlıyorsa da o planladıkları gün bugün değildi.Belki alt yapısı hazırlanıyordu ama bundan 5-10 sene  sonrası için planlanıyordu.
İsrail’in şu an ki sessiz duruşunun sebebi ne olabilir?İsrail tüm bu yaşananların neresinde?
Kısa vadede bu yaşanalardan en zararlı çıkacak olanın İsrail olduğunu düşünüyorum.Kısa vadede diyorum;çünkü yeni oluşacak olan rejimleri zamanla yine kendine benzetip,yakın yapabilir.O zaman da israil kendini daha iyi yere taşımış olur.
Şu an ki sesizliğine gelince;İsrail mevcut rejimleri korumasından dolayı halk tarafından büyük bir nefret uyandırıyor.İsrail bugün Suriye,Mısır yada Libya’yı destekliyorum dese halkta daha fazla bir galeyan oluşacak,bu da onların işine gelmez.
Birliğini kaybeden islam dünyasının ilerleyen zamanda bu birliği tekrar yakalaması mümkün müdür?
Biz de bunu temenni ediyoruz.Tabi bu alt yapısı oluşturulmadan,hazırlıklar yapılmadan bir günde kendiğinden  oluşabilecek bir şey değil.Bu birliğin oluşması öncelikle insanların buna inanması ile mümkün.Çünkü islam devletlerinin çoğunda bu inanış kabul görmüyor.’biz kendi kendimizi zor idare ederken nasıl olacak da türk,kürt,arap,arnavut vs. hep birlikte yaşayacak?Arap ülkeleri birleşememişken,türk devletleri birleşememişken bir islam birliğinin oluşması nasıl olacak?’ diye bir kaygı var.Ancak bu birlik kurulmak zorunda.Bu olmazsa bizi bu coğrafyadan silecekler eğer biz bu birliği sağlayarsak varlığımızı kabul ettireceğiz.
Aslında bu ayaklanmaların altında yatan sebep de dini merkezli.her nekadar vitrinde dini örgütlenme ortaya çıkmasa da temeldeki sebep bu.insanlarda hakir olan bir islam düşünce sistemi var.bu nedenle bu ayaklanmaların altında dini kaygılar var diye düşünüyorum.
Sırada hangi ülke olabilir?
İran diye düşünüyorum.Doğuda böyle batıda ise Cezayir ve Fas beklemekte,alt yapısı oluşmakta.Ancak daha fazla kan akmasını istemediklerinden buna pek yanaşacaklarını düşünmüyorum.
Siz suriye ile sürekli diyalog halindesiniz.Suriyeli halkın Türkiye’den beklentileri nelerdir?Bu beklentileri karşılanıyor mu?
Suriye’nin  ve diğer islam devletlerinin türkiye’den beklentileri çok yüksek.aynı zmanda Türkiye’yi model olarak görüyorlar.Fakat Türkiye’nın göstermiş olduğu tavır halk içinde tepki görüyor.Tabi bu tepkiler halkın derine inmeyen bakış açısından,gözle görülür değişim ve oluşumlar beklemesinden kaynaklanıyor.Halkın Türkiye’den beklentisi ayaklanmalara destek verip,mevcut rejime karşı çıkış.Bu noktada ise Türkiye’nin yaptığı açıklamalar suriye halkı tarafından yeterli görülmüyor.
Tarık Sulo Cevizci’ye yapış olduğu açıklamalardan dolayı teşekkür ediyor,kurdukları derneğin hayırlıra vesile olmasını diliyoruz…
 
Mukadder Koyak
HaberKültür.Net
 

Etiketler Rejimler - ölüyor -
FaceBook ta paylaş
20110515101804 -
Söyleşi Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Ord. Prof. Dr. Ali Fuad Başgil, Özel Etkinlikle Anıldı
İz Bırakan Muallim Mahir İz Özel Etkinliği
MÜKERREM METE İLE GENÇLEŞEN MOSTAR ÜZERİNE
OSMAN SINAV ÇOK SANATÇI BİR ÇOCUK
Hepimiz biraz Bulgaryalı Aliyiz!
Gençliğimde öğrendiklerimi harcıyorum!
Türkiye’de İngilizce Hayatın Neresinde?
Arap Baharı başka bahar!
“Kerameti Yok Ama Tekbîri Var
Bir Manevi Feyz Çeşmesi: Hz. Geylani
Orhan Okay ile çok özel!
Ataistler İçin Din gündemde
13. kitabım hazır
Önce vapur orucuyla başladım
Ahmet Cemil olmak istemezdim
Her şey yetimler için
Sanat Kalbe Haredir
Kendimi öğrenci gibi görüyorum
Rejimler ölüyor
O bir hayal mühendisi!
Doktor da avukat da olmayın!
Doktor ne okursanız okuyun dedi!
Devir enaniyet devri!
Atatürk ‘otokratik diktatör’dü!
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz