Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Müzik Kültür Yok mu “Ay Konserleri”ne destek olacak?
 

Yok mu “Ay Konserleri”ne destek olacak?
DünyaBizim, bizleri Ender Doğan ve Davut Göksu ikilisinin harika projesinden haberdar ediyor…
Ekleme Tarihi : 20110330125608 -
F.Kebire Gündüz Karaaslan, DünyaBizim’de çok önemli bir ‘ilk haber’e imza atmış. Haber, irfan havzamızın iki sırlı ismi Ender Doğan ve Davut Göksu ikilisinin "Ay konserleri" adı altında çok önemli bir projeyi hayata geçirmek için himmet bekdikleriyle ilgili.
 
Projenin esası şu: “Ay Konserleri”, kameri ayların insan ve tabiat üzerindeki tesirlerini tasavvufi bir dille anlatması planlanıyor. Göksu, ayın dilinden kelimelerin büyüsüne sarınarak bahsederken, Doğan da ayın duygu ve sezgi yüklü derinliklerinin yansıdığı sufi güzellemelerine ses ve ahenk katacak…
 
Şimdi biz bu ehil ekibin kalbine ilham edilen çok ama çok önemli projeyi can ü gönülden destekliyor ve daha yaygın kitlelere duyurma vazifemizi keyifle yerine getiriyoruz.
 
Bundan sonrası yetki ve dirayet sahibi kurum ve kuruluşların idarecilerine kalıyor. Kalben, kavlen ve fi’len destek olacaklara dua kanatlarımızı geriyor ve bu “güzel haber”in ana kaynağındaki orijinal halini, haber sahibine minnetle sizlerle paylaşıyoruz.
 
 
Elif Bilge
 
 
Mana denizinde kulaç atmak
 
Dünyabizim'in mümtaz takipçileri, şimdi sizlerle paylaşacağım projenin özelliği; ilk defa burada yayınlanıyor olması. Ayrıca alanında daha önce imza atılmamış esaslı ve zahmetli bir çalışma. "Ay konserleri"; her ayın muhteviyatına uygun, ayın belli başlı özelliklerini kapsayan, kameri ayların insan ve tabiat üzerindeki tesirlerini tasavvufi bir dille izhar eden manidar konserler. Hazırlayan ve sunanlar; Ender Doğan ve Mehmet Davut Göksu. Alanında başarılı ve yetenekli iki kıymetli şahsiyetin sunacağı bu programların muhteşem olacağı aşikar. Programın içeriği ise şöyle; içinde bulunulan ayın hususiyetleri ile ilgili bir konuşma ve yine ayın anlam ve derinliklerinden oluşan sufi bir seçki.
Ay Konserleri, “zamanda mana yürüyüşü” alt başlığında ve kapsadığı mevzulardan bahsetmek gerekirse, içeriğinin orijinalliğini bozmamak adına olduğu gibi aktarıyorum.
 
Hayat-zaman-anlam üçlüsüne yeni yorum
 
"Ay takvimi, dünyayı ve insan tabiatını yakından ilgilendiren temellere sahiptir. Bunun başlıca sebebi; ay gezegenlerinin dünyaya yakın olması ve dünyayı etkiliyor olmasıdır. Bu etki insanların maddi-manevi yapıları üzerinde etkilidir. Med-cezir olayları, dolunaydaki sağlık etkinlikleri bunun bir göstergesidir. Bu aylarda; dinimizce tavsiye edilen ibadetler, hayata katkısı yeniden gözden geçirilerek canlandırılması gereken alışkanlıkların ve gerçekleştirilmesi gereken anmalar belirlidir. Bunları canlandırmak ve hatırlatmak "güzel amel" olmasının yanı sıra yaşam kalitesi ve sağlığı açısından da önem arz eder. Ay konserleri; insanın maddi-manevi varlığı üzerinde etkili olan musikimizin eserlerinden seçkiler oluşturularak gerçekleştirilir. Sufi Ritimler kapsamında gerçekleştirilecek "ay konserlerinde" hayat-zaman-anlam üçlüsü yeni bir yorum kazanır."
 
Kültür-sanata önem verenler için fırsat
 
Bu projenin bir güzelliği de sadece İstanbul'la sınırlı kalmaması. Talep gelmesi durumunda, Türkiye'nin her yerinde, tasavvuf muhabbetini gönlünde taşıyan nadide insanlarla buluşabilecek. Talebin, bir vakıf veya dernek yahut sanatla ilgili herhangi bir kuruluştan gelmesi fark etmiyor. Kültür-sanata ehemmiyet veren belediyelerin, kendilerini göstermeleri için müthiş bir fırsat olduğu aşikar. Çünkü malum denenmiş olanı yapmak her kişinin harcıdır ama böylesine nezih ve alanında ilk kez  icra edilecek organizasyona ev sahipliği yapmak her belediyeye nasip olmaz.
 
Fikir kimden çıktı?
 
Alanında uzman iki değerli isimle karşı karşıyayız. Ender Doğan ismini artık duymayan yoktur herhalde. Yorumladığı muazzam eserlerle kendini çoktan ispatlamış, dinlemeye doyum olmayan ilahileri icrası ve muhteşem ney üflemesiyle hepimizin aşina olduğu kıymetli bir tasavvuf sanatçısı. Mehmet Davut Göksu ise tanıyanlar onu, yaptığı radyo programlarından hatırlayacaklardır. Sohbetine ve sesine bir alıştınız mı bir daha bırakmanız mümkün olmaz. Fakat tasavvuf alanındaki çalışmaları pek fazla bilinmiyor maalesef. Bu alanda henüz keşfedilmemiş bir cevher olduğunu düşünüyorum. İnşaallah bu projeyle, tasavvuf araştırmacısı kimliğiyle, hak ettiği ilgiye mazhar olur. Kendisinin, sadece meraklısının elinde bulunacak şekilde kıymet-i harbiyesi bulunan bazı eserlere Osmalıcadan Türkçeye çeviri yaptığını biliyoruz. Ayrıca muhtelif dergilerde yayınlanmış "işin namusu" ve "tesettürün maneviyatı" isimli çok farklı bakış açıları ortaya koyan makaleleriyle de. Tasavvufla alakalı seminerler vermiş bir isim olarak epeyce tecrübe sahibi. Şuan üzerinde çalıştığı yine tasavvuf merkezli kitap çalışması da mevcut. İnşaallah biran önce bitirir de bizler de okuma bahtiyarlığına erişiriz. Daha  ne olsun, heyecanla ve sabırsızlıkla projenin hayata geçmesini bekliyoruz. Ya da beklemeye gerek yok hemen harekete geçip, en yakın belediyeye talepte bulunuyoruz.

 
 

Etiketler Yok - mu - “Ay - Konserleri”ne - - destek - olacak? -
FaceBook ta paylaş
20110330125608 -
Müzik Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Divanyolu’nda Mûsıkî Dinletisi Gerçekleştirilecek
EDEBİYAT MEVSİMİ'NDEN ÖDÜL TÖRENİ VE KONSER
TÜRK HALK MÜZİĞİ’NİN USTALARI ÖĞRETMENLER İÇİN ÇALDI
USTA PİYANİST İSTANBUL'DA
NEŞET ERTAŞ, HALKIN DEĞERLERİNİ YÜREKTEN HİSSEDERDİ
Yorumlanan Duygudur
Payıma şiir düştü
Zuhurat’tan haber var
Yok mu “Ay Konserleri”ne destek olacak?
Türkiye ‘Hayatını Yaşa’ diyecek!
İranlılar Müzikten anlar mı?
Bono & Pavarotti yardımın öbür adı
Bir Ahmet Özhanımız daha yok
Zeyd Şato müziğiyle konuşuyor
Saleh Sabr bizi söylüyor
Bu semazene kanınız kaynayacak
Uykusuz Nöbetçi göreve hazır
Yusuf Karagöz önce sanat diyor
Ziya Uğur dolu dizgin
U2 Eylül’de İstanbul’da
Flört’e nasıl bakıyorsunuz?
Kekilli’den Sezai Karakoç Bestesi!
Tara Jaff Seyr-i Mesel’de!
Deniz Arcak nerede dinlenir?
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz