Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Söyleşi Kültür Doktor ne okursanız okuyun dedi!
 

Doktor ne okursanız okuyun dedi!
Uzman pikolog İbrahim Eke, anne babalara tatlı tatlı neler demiyor ki...
Ekleme Tarihi : 20110227012022 -
Star Gazetesi’nden Ayşe Düzkan, INDA, Çözüm Odaklı Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’nde çalışmalarını yürüten ve TRT Okul kanalında yayınlanan “Konuşmak Lazım” programında perşembe akşamları saat 23.15’te gençlik ve iletişim sorunlarını ele alan Uzman pikolog İbrahim Eke önemli bir söyleşi gerçekleştirmiş:
 
Gençlere yönelik olarak “Konuşmak Lazım” programını yapıyorsunuz…
 
Evet. Kanalın hedef kitlesi üniversiteliler. Dolayısıyla aileler, gençler ve onların arasındaki iletişim problemlerini ele alıyoruz. Biz bunu daha ziyade gençlerle çalışmak diye algılıyoruz. Gerçi gelen sorunların çoğunlukla ders çalışmakla ilgili olduğunu görüyoruz. Çünkü hayatın amacı başarı olarak görülüyor. Hedefimiz aile ilişkilerinde farklı bir dil oturtmak.
 
Anne babanın ilişkisi çocukları etkileyebiliyor değil mi?
 
Tümüyle yansıyor. Travma dediğimiz zaman herkesin aklına deprem, kaza vb. geliyor. Bunlar büyük T travma diye geçer psikolojide. İhmal, terk, aşağılanma gibi şeyler ise küçük T travma. Anne baba ne kadar dikkatli, özenli olursa olsun, anne babayla ilişkide ihmal algısı çok olağan.
 
BAŞARI DEĞİL MUTLULUK
 
Eşlerden birinin sadakatsizliği çocuğu da etkiliyor mu?
 
Bir çift çocukları olduktan sonra anne-baba-çocuk olmalı ama anne ve çocuk-baba oluyor. Böyle olduğunda baba sadakatsizlik yaptığında bunu sadece anneye değil hepsine yapmış oluyor. Ama iki yetişkin arasındaki sadakatsizlik sürse de baba baba olmaya devam edebilir.
 
Aileler çocuklarından mutlak başarı bekliyor…
 
Başarı diye tanımlanan şey önümüze konan bir görüntü. Belki o çocuk müzik yaparak mutlu olacak ya da ne bileyim mühendis değil işçi olsa ustabaşı olacak ve keyifli bir adam olarak yaşayacak. Ama o başarılı olmak neyse ondan uzaklaşma ihtimali görününce sorun oluyor. Gelen sorulardan biri: ‘Yedi yaşında çocuğum var, ders çalışmak yerine oyun oynamak istiyor.’ Bunda bir sorun göremiyorum. Eğer o yaşta öyle düşünürseniz çocuğun bütün eğitim hayatında başında durarak ders çalıştırmak zorunda kalabilirsiniz. Ama üniversitede yapamazsınız bunu.
 
Anne babayla çocuk arasında ilişkilerde çocuğun özel hayatının sınırları nerede başlar, bilgi alışverişi nerede başlar? Sır nedir, onun özel hayatı nedir?
 
Bu mayın tarlası bir konu. Şöyle varsayayım, bundan sonraki bir kısmı yetişkinler okumayacak bir paragrafı da ergenler. Belli konularda sınır vb yok. İşin içine madde gibi kendine zarar verecek şeyler girdi mi özel hayatın sınırı falan yoktur. Ama kendine zarar verecek şeylerin sınırı nereye kadar genişler? O yüzden her vakaya göre ayrı konuşmak gerek.
 
Anne babanın çocuklarıyla arkadaş olma meselesine ne diyorsunuz?
 
Demokrasinin her alanda gelişmesi gerekli ama anne-baba-çocuk arasında o kadar da gerekli değil. Çocuğun sağlıklı gelişmesi için kuralların doğru konması gerekiyor. Dolayısıyla arkadaş gibiden anladığım şu: sağlıklı iletişim kurabiliyoruz. Ama gerçekten arkadaş gibilerse ortada gerçekten bir problem var demektir.
 
BOŞANMA KARARI SİZİN
 
Çocuk için boşanmama kararına ne dersiniz?
 
Bu iki kişinin kendilerinin alamadığı bir sorumluluğu çocuklarının üzerine yıkmaktır. Boşanmak yetişkinler arasında bir konudur, çocukların bununla ilgisi yoktur. Boşanma meselesinin çocuğun duygusal gelişiminde etkisi yok denecek kadar azdır. Ama boşanma döneminde yetişkinlerin tutumlarıysa mesele, o çocuğu hasta eder, doğru. Ya da boşanmadın. Ama bir kadın olarak şu mesajı verme kız çocuğuna: her soruna katlan, sen hiçbir sorunu çözecek durumda değilsin, zaten ben de çözemiyorum.
 
Kadınlar ne zaman erkeklerden şikayet etse oğlan çocuklarını kadınların yetiştirdiği söyleniyor.
 
Bu cümlenin bir tarafı doğru. Kadınların algılarında bir problem olduğunda muhtemelen onu yansıtıyorlar. Ama rol modeli olmakla ilgili şöyle bir durum var. Eskiden daha sık duyardım, ‘Çocuğum kitap okumuyor.’ Bunu diyenlere şunu soruyorum: ‘Prime-time’da televizyonu kapatıp, Karamazof Kardeşler’i falan geçtim, otospor dergisi okuyor musunuz?’ ‘Nasıl yani?’ diye soruyor karşımdaki. ‘Bir şeyler okuyor musunuz, hatta eşinizle okuduklarınızı paylaşıyor musunuz?’ ‘Yoo.’ E çocuk niye okusun? ‘E İbrahim bey siz de hep bizde buluyorsunuz suçu.’ Çocuk iyi bir şey yapacaksa öğrenmesi gerek, hem anneden hem babadan.
 
 
Biz, ‘İbrahim Bey’e hak veriyoruz... Konuyu gayet güzel özetlemiş. Ve pek değerli ebeveynlere de HaberKültür olsun okuyun; diyoruz:)
 
 
A.Kerim Sencer
 

Etiketler Doktor - ne - okursanız - okuyun - dedi! -
FaceBook ta paylaş
20110227012022 -
Söyleşi Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Ord. Prof. Dr. Ali Fuad Başgil, Özel Etkinlikle Anıldı
İz Bırakan Muallim Mahir İz Özel Etkinliği
MÜKERREM METE İLE GENÇLEŞEN MOSTAR ÜZERİNE
OSMAN SINAV ÇOK SANATÇI BİR ÇOCUK
Hepimiz biraz Bulgaryalı Aliyiz!
Gençliğimde öğrendiklerimi harcıyorum!
Türkiye’de İngilizce Hayatın Neresinde?
Arap Baharı başka bahar!
“Kerameti Yok Ama Tekbîri Var
Bir Manevi Feyz Çeşmesi: Hz. Geylani
Orhan Okay ile çok özel!
Ataistler İçin Din gündemde
13. kitabım hazır
Önce vapur orucuyla başladım
Ahmet Cemil olmak istemezdim
Her şey yetimler için
Sanat Kalbe Haredir
Kendimi öğrenci gibi görüyorum
Rejimler ölüyor
O bir hayal mühendisi!
Doktor da avukat da olmayın!
Doktor ne okursanız okuyun dedi!
Devir enaniyet devri!
Atatürk ‘otokratik diktatör’dü!
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz