Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Soru Cevap Okur Kitaplığı için ne dediler?
 

Okur Kitaplığı için ne dediler?
Yılın yayınevi ödülünü aldılar
Ekleme Tarihi : 20110130163702 -

TYB’nin yılın yayınevi ödülünü alan Okur Kitaplığı’nı sorduk.

TYB’nin her yıl verdiği kültür, sanat ve fikir ödüllerinin Özel Yayıncılık kategorisinde ödülü Okur Kitaplığı aldı. İlk kitabını 2010 yılının şubatında yayınlayan Okur Kitaplığı bir yılını henüz doldurmuş bir yayınevi olmasına rağmen böylesi önemli bir ödülü aldı.

Biz de okurlara, yazarlara ve yayınevi yöneticilerine yayınevinin başarısının sırrını sorduk.

Ahmet Kurt [Okur Kitaplığı Yayınevi Sahibi ]

TYB 2010 Yılın Yayınevi Ödülünü Okur Kitaplığı aldı. Genç bir yayınevi, kurulalı bir yıl oldu. Yıl içerisinde yayınladığı nitelikli kitaplarla ilgi odağı oldu.

Ödülü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yayınevimizi kurarken temel felsefemizi kitaba ticari bir nesne olarak bakmayacağımız üzerine kurduk ve bu minvalde yayıncılık yapacağımızı aksi halde mevcut yayınevlerine bir yayınevi daha ekleneceğini ve bu durumda buna da gerek olmadığını düşündük.

Seküler hayat biçimi insan tasavvurumuzu tepetaklak etmiş durumda. Her şeye bir değer biçilmekte en değerli olana bile maddi paha biçilmekte. Birilerinin çıkıp: “DURUN KALABALIKLAR BURASI ÇIKMAZ SOKAK” demesi gerekiyordu. İşte o birilerinden biri olabilirsek bu bizi bahtiyar edecektir.

Türkiye Yazarlar Birliği değerli başkanı ve değerli üyelerinin farkındalığımızı fark etmeleri bizi mutlu etmiştir. Bu hakkaniyetli tavırlarından dolayı kendilerine teşekkür ederiz.

Ünsal Ünlü [Okur Kitaplığı Genel Yayın Koordinatörü]

Türkiye Yazarlar Birliği kurumsal yapısı ve çalışmalarıyla Türkiye’de saygın bir kuruluş. Bu ödülü TYB’nin ilgisi ve yayınlarımızın daha çok okurun dikkatine sunulması bakımından önemsiyoruz. Bir yıl içinde 18 kitap yayınladık.  İlk kitaplarımızdan itibaren ilgiyle karşılanan ve izlenmeye alınan yayınlarımız her geçen gün daha çok okura ulaştı. Okurun ilgisi çalışmalarımızı motive eden en büyük etkendi şüphesiz. İnşallah, bundan sonra da en büyük destekçimiz okurlarımız olacaktır. TYB’nin de okur ve yazarların yayıncı ile arasındaki bağın güçlenmesine katkıda bulunduğunu düşünüyorum. Türkiye Yazarlar Birliği'nin ilgisine ve bir yıl boyunca gösterdiği cesaret, emek ve yoğun çabalarından dolayı tüm Okur Kitaplığı ailesinden dostlarımıza teşekkür ediyorum. 

Mahmut Bıyıklı [Yeni Dünya Dergisi GYY]

TYB ödüllerinin kültür sanat camiasındaki yarattığı heyecan hepimizin malumu. Uzun yıllara meydan okuyarak naif bir şekilde sürdürülen bu gelenek, bence iki açıdan önemli: Birincisi rüştünü ispatlamış, çıktığı yolda zirveye yerleşmiş kurum ya da şahıslara tebrik amacıyla verilmesidir. İkincisi ise; dar imkânlardan büyük işler yapmaya namzet olarak çıktığı amansız yolculuğa kararlı bir şekilde devam eden kurum ya da kültür adamlarına verilen teşviktir.

Yani ödüllerin bir teşvik bir de tebrik yönü olduğu unutulmamalıdır. Bu iki husus da bence gayet önemli ödül vermenin ruhuna uygundur. İşte bu vesileyle yayıncılık gibi biraz delilik gerektiren bir alana birikimini yatıran ve bunun neticesinde değerli kitapları yayın hayatına kazandıran Okur Kitaplığı’nın ödülünü sevinçle karşıladığımı belirtmek isterim.

Her şeyden önce sevgili dostumuz Ünsal Ünlü’nün inanılmaz gayreti kitaplar hususundaki titizliği yayıncılıktaki aşkı sayfalar arasına yansıyan heyecanı zaten ödüllendirilmesi gereken bir durumdu. Bu heyecanı iyi tespit eden TYB’yi kutluyor Okur Kitaplığı’nın gelecekte daha muhteşem işler yapacağına olan inancımı hiç eksiltmeden devam ettiriyorum…

Suavi Kemal Yazgıç [Şair, Eleştirmen]

Yayıncılığın günü kurtarma telaşına düştüğü günümüzde bugün için ‘satan’ kitabı yakalamak dışında bir kaygı sahibi insanlar giderek azalıyor. Okur Kitaplığı varolan akışın dışında bir çizgi ve performans ortaya koymaya daha ilk adımlarıyla başlayan bir yayınevi. Daha ilk yaşında farkını ortaya koymuş olması dolayısıyla ‘ödülü’ hak etmişti. Bu durumda bize de ödül alan Okur Kitaplığı’nı değil ödülü hakkına teslim etme adaletini gösteren ve basiretini, sağduyusunu ispatlayan Türkiye Yazarlar Birliği’ni tebrik etmek düşer. Ne de olsa bir ödülün kıymeti ödülü alan kişilerin, kurumların ve eserlerin kıymeti ile ölçülür. Okur Kitaplığı ilk yılında çıtayı yükseğe koymuş oldular. Bir sonraki sene bu çıtanın altına düşmemeleri daha da yükseltmeleri gerekecek. Bunu başarmamaları için de bir sebep yok elbette.   

Mustafa Celep [Şair]

Okur Kitaplığı fazlasıyla hak etti bu ödülü, ısrarla görülmemesine, yok sayılmasına rağmen Türkiye’de birçok yayınevinin çekindiği, cesaretli davranamadığı girişimlerde bulundu, takdir etmek lazım. Ancak TYB’nin bu ödülü vermesiyle tümüyle hakbilir bir tutum içerisinde olduğunu söylemeyeceğim, nedeni şu: Ödülün yayınevine verilmesi doğru ancak, ödül öncesi benim de tanık olduğum birtakım talihsizlikler yaşandı, bunu burada ifade etmek gerekiyor. Yazar Reşit Güngör Kalkan’ın biyografi eserine ( Ben İsmet Özel şair…) TYB’nin verilmesi yüzde yüz muhtemel bir ödül, ‘Müslüman sanatçı’ dediğimiz şahsiyete yakışmayan bir tutum ve davranışla gölgelenmiş oldu.

Edebi eserin değerine de ödüle de bed bir yazı ve bir yazardan beklenmeyecek bir basitlikle güya çamur atıldı. Ayraç Kitap dergisinin bu çirkince, hiçbir edebiyat değeriyle bağdaşmayan iftirasını esefle kınıyorum. Hakkaniyetten uzak, beni fazlasıyla üzen, yakışıksız bir desise ve hileyle ve ‘gölgeleme teknikleri’yle-çamur çetesinin bilindik tekniklerinden bir tanesidir bu- amaçlarına ulaştıklarının göstergesi olarak okunabilir bu durum. Bu göstergenin etkisiz bir simülasyon olduğunu söyleyeceğim ben de. Görünürde çamur çetesinin amacına ulaştığı söylenebilir, ama görünürde diyorum, sıkı bir çalışmayı balçıkla sıvamaya çalıştılar. Güneş balçıkla sıvanmaz oysa. Bunu da bir kenara yazdım. Tarihe sığınıyorum, eser dimdik ayakta, tarih onları affetmeyecek.

Okur Kitaplığını içtenlikle kutluyorum.

Alper Noyan

HaberKültür.Net


Etiketler Okur - Kitaplığı - için - ne - dediler? -
FaceBook ta paylaş
20110130163702 -
Soru Cevap
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
HADİSLERİ DE HAFIZLARI KORUYOR!
Her şey sonsuza akar!
Kur'ân-ı Kerim'i Meâliyle Okuyorum
Biz Ramazan'a Misafiriz
Ramazan Müzikle Dolu Oluyor
Zengin, Fakir Ayrımı Yapılmazdı
Ramazan Kur'ân Ayıdır
Ramazan'da İnancım Artıyor
Su İçince Bozulmayan Oruç
Allah'la (cc) Sözleşmiş Oluyoruz
Allah Sabrı Verir Mutlaka
Mazlumları Unutmayalım
İnsanları Övmeyi Sevmezdi
Ramazan geceleri ne kılalım?
Medeniyetler Kraliçesi İstanbul
Şiirimizin Kutup Yıldızı’ydı
Medeniyet Haritası İstanbul
İslâm Medeniyeti İstanbul'da Tecelli Etti
Halk şiirini kente taşıyan son ustaydı!
Bu dünyada iyi sınav verdi!
Parası hiç olmadı!
Neyin sırrı nedir?
“Müslüman bir delikten iki defa sokulmaz”
“Kadere inanan kaderden emin olur”
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz