Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Soru Cevap Radyo benim için bir okul!
 

Radyo benim için bir okul!
Yıllardır radyo mikrofonlarından ses veren ve hala Seyrfm'de Hanımefendi programını hazırlayıp sunan Saliha Erdim hanımefendiye sorduk...
Ekleme Tarihi : 20101219101753 -
Yıllardır mikrofonun başındasınız. Radyodan ses vermek  nasıl bir duygu? Yıllarca programızda neyi hedeflediniz. Neler yaptınız? 
 
Radyo, kendimi yetiştirmem için harika bir okul. Halk arasında bir deyim var; “Ağzından çıkanı kulağın duysun” derler. Bu aslında çok önemli bir gerçeğe işaret ediyor. İnsan kendi söylediklerinin tesiri altında kalıyor. Aynı zamanda psikiyatride kullanılan bir ifade var, “İnsan zihni, kendi dilinden emir alır” deniyor. Bugün nasılsın diye soran birisine, “Bugün kendimi hiç iyi hissetmiyorum, her tarafım dökülüyor” tarzında bir ifade kullanılırsa, beyin buna uygun psikoloji oluşması için harekete geçiyor ve bunu sağlıyor. Söylediği şeylerin sesini insanın kendisinin duyması, beynin iki kere öğrenmesi demektir. O sebeple, “nasılsın?” diyene, “harikayım çok şükür” dediğimizde, zihin onu doğru kabul ediyor ve ona uygun psikoloji oluşturuyor.
 
Radyoda ise, sayısını bilmediğim kadar güzel insanımızı konuk alıyorum ve birebir dinleme şansım oluyor. Bu bir eğitimdir. Her doğru insan, zihnin görüp kaydettiği bir kazaçtır. Ben bu açıdan sayısız şükürler olsun çok şanslıyım.
 
Ben, kendisini ileriye gitmek zorunda gören ve doğru yaşamak gibi ertelenemez bir ideali taşıyan bir hanımefendiyim. Buna ne kadar uygun yaşıyorum bilmiyorum fakat bu yolda ve bu gayrette olmayı çok önemsiyorum. Ne zaman Hak vaki olacak ve bu dünyadan ayrılacağım bilmiyorum. Ahirete intikal etmeden önce, Rabb'imin güzel dini ve güzel kulları için, hepsinden önce de kendimi doğru inşa etmek için, zihnim sürekli “nasıl” üzerinde çalışıyor. Gördüğüm her şey adeta bana bu konuda mesaj veriyor. Ben sadece yüreğimden gelenleri ve kendim için acilleri seslendiriyorum. Söylediklerim önce bana yaramalı. Önce ben yaşamalıyım ki, başkalarına da tesiri olsun. Ben çocuklarıma uyguladıklarımı anlatmalıyım. Hayatın anlamını, değerini ve insanın değeri anlamaya ve aktarmaya gayret etmeliyim diye düşünüyorum.
 
Radyo, her programda zihnin bilgiye hazır olması anlamına geliyor. Hele dinleyen kardeşlerimin olumlu geri bildirimlerini almak, motivasyonumu ve coşkumu artırıyor. Hem Allah'a karşı sorumluluklarımı yerine getirmeme vesile oluyor, hem kendim de öğreniyorum, hem de kardeşlerim istifade edip dua ediyorlar. Çok yönlü bir kazanç benim için çok şükür.  
 
Programımda hedeflediğim en önemli şey, düşünerek, aklederek ve farkında olarak yaşayan kardeşlerimin sayısını artırmak ve pratik çözüm önerileri sunmak. Nimetlerin ve sorumlulukların farkında olarak, Allah'a yaklaştıracak doğru değer ve anlamlarla, zihnimizde düzgün bir anlayış inşa etmek istiyorum ve başarmayı Rabb'imden niyaz ediyorum.
 
Mahmut Bıyıklı

Etiketler Radyo - benim - için - bir - okul! -
FaceBook ta paylaş
20101219101753 -
Soru Cevap
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
HADİSLERİ DE HAFIZLARI KORUYOR!
Her şey sonsuza akar!
Kur'ân-ı Kerim'i Meâliyle Okuyorum
Biz Ramazan'a Misafiriz
Ramazan Müzikle Dolu Oluyor
Zengin, Fakir Ayrımı Yapılmazdı
Ramazan Kur'ân Ayıdır
Ramazan'da İnancım Artıyor
Su İçince Bozulmayan Oruç
Allah'la (cc) Sözleşmiş Oluyoruz
Allah Sabrı Verir Mutlaka
Mazlumları Unutmayalım
İnsanları Övmeyi Sevmezdi
Ramazan geceleri ne kılalım?
Medeniyetler Kraliçesi İstanbul
Şiirimizin Kutup Yıldızı’ydı
Medeniyet Haritası İstanbul
İslâm Medeniyeti İstanbul'da Tecelli Etti
Halk şiirini kente taşıyan son ustaydı!
Bu dünyada iyi sınav verdi!
Parası hiç olmadı!
Neyin sırrı nedir?
“Müslüman bir delikten iki defa sokulmaz”
“Kadere inanan kaderden emin olur”
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz