Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Müzik Kültür İranlılar Müzikten anlar mı?
 

İranlılar Müzikten anlar mı?
Dünyaca bilinen onlarca sanatçı yetiştirmiş İran. Farid Farjad, Marziye, Mino Javan, Monica Jalili, Sima Bina, Monir Vakili, Hüseyin Alizade, Mohsen Namjo akla ilk gelen isimler.
Ekleme Tarihi : 20101207150143 -
İran köklü bir müzik geleneğine sahip.  M. Ö 3500 yılına ait olan bazı belgelerden İranlıların bu tarihten çok önce büyük bir müzik kültürüne sahip olduğu anlaşılıyor. İslam kültürüyle de beslenerek gelişip güzelleşen İran müziğine yüzlerce ses ve saz sanatçısı icra ettikleri müzikle, birçok İranlı bilgin de müzik konusunda kitaplar yazarak katkıda bulunmuş.
Özgün İran musiki sistemi, makam esasına dayalı. Yedi ünlü İran makamı şunlar: Şûr, segâh, çehârgâh, mâhûr, humâyûn, râst pencgâh ve nevâ. Bu makamlardan türeyen beş bileşik makam (âvâz) ise şunlar: Ebû Atâ, deştî, efşârî, bayât-i zend (bayât-i turk) ve isfahân.
Müzik aletleri bakımından Türk ve Arap müziğindeki birçok aletle ortaklık gösteren İran müziğinde “tar ve setar”ın ayrı bir önemi var. Santur, ney, kemençe, tonbek diğer önemli müzik aletleri.
Habib Semâî, Nur Ali Burûmend, Ebulhasan Sabâ, Abdullah Devâmî, Ali Ekber Şehnâzî gibi usta sanatçıların yoğun gayretleriyle geleneksek İran müziği günümüze kadar ulaşmış.
İran İslam devriminden sonra ülkeye girişi yasaklanan İranlı sanatçılar Batı müziğinden de faydalanarak dünya çapında eserlere imza atmışlar. Bugün İran’da geleneksel İran müziğinin yanında İran-Avrupa karışımı bir müzikten de söz etmek mümkün.  Yalnız bu sanatçılar Batı müziğinden faydalanalım derken kendi müzik geleneklerine sırtını dönmemişler, aksine daha da güzelleştirip gelecek nesillere “bizim sağlam bir müzik kültürümüz var, kıymetini bilmemiz lazım” dedirtecek, başka milletlerin de ilgisini cezbedecek işler yapmışlar.
Sanırım İran müziğine hayranlık duyan epey müziksever de İran’ın büyük sanatçılarından yalnız birinin bir eserini dinledikten sonra diğer İranlı sanatçıları araştırıp dinlemeye başlamıştır. Dünyaca bilinen onlarca sanatçı yetiştirmiş İran. Farid Farjad, Marziye, Mino Javan, Monica Jalili, Sima Bina, Monir Vakili, Hüseyin Alizade, Mohsen Namjo akla ilk gelen isimler.  
Yerel olmadan evrensel olunmayacağı hepimizin malumu. Bu açıdan ülkemiz sanatçılarına çok şey anlatıyor İran müziği. Güzel bir örnek teşkil ediyor. Her şey bir yana ruhu doyuran, gönül okşayan; hüzün ve coşkuyu aynı anda yaşatan bir müzik İran müziği. Tatmayana balı ne kadar anlatsanız boştur, derler. O bakımdan henüz yapmadıysanız İran müziğine bir an önce kulak vermenizi öneririz.
Mehmet Bıyıklı
 

Etiketler İranlılar - Müzikten - anlar - mı? -
FaceBook ta paylaş
20101207150143 -
Müzik Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Divanyolu’nda Mûsıkî Dinletisi Gerçekleştirilecek
EDEBİYAT MEVSİMİ'NDEN ÖDÜL TÖRENİ VE KONSER
TÜRK HALK MÜZİĞİ’NİN USTALARI ÖĞRETMENLER İÇİN ÇALDI
USTA PİYANİST İSTANBUL'DA
NEŞET ERTAŞ, HALKIN DEĞERLERİNİ YÜREKTEN HİSSEDERDİ
Yorumlanan Duygudur
Payıma şiir düştü
Zuhurat’tan haber var
Yok mu “Ay Konserleri”ne destek olacak?
Türkiye ‘Hayatını Yaşa’ diyecek!
İranlılar Müzikten anlar mı?
Bono & Pavarotti yardımın öbür adı
Bir Ahmet Özhanımız daha yok
Zeyd Şato müziğiyle konuşuyor
Saleh Sabr bizi söylüyor
Bu semazene kanınız kaynayacak
Uykusuz Nöbetçi göreve hazır
Yusuf Karagöz önce sanat diyor
Ziya Uğur dolu dizgin
U2 Eylül’de İstanbul’da
Flört’e nasıl bakıyorsunuz?
Kekilli’den Sezai Karakoç Bestesi!
Tara Jaff Seyr-i Mesel’de!
Deniz Arcak nerede dinlenir?
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz