Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Hayat Kültür Kariye’ye yolunuz düşerse…
 

Kariye’ye yolunuz düşerse…
Ebu Said el-Hudri Hazretlerine selam vermeden geçmeyin...
Ekleme Tarihi : 20101001082430 -
Sonsuzluk düşüncesine daldığımızda uğrak yerlerimizdir türbeler. Hepimiz mübarek makamların uhrevi havalarını soluduğumuzda kalp ülkesinde ayrı bir yolculuğa çıkarız. Şimdi o duraklardan birine gideceğiz hep birlikte. Kariye müzesinin hemen yanında sahabe-i kiramdan Ebu Said El Hudri hazretlerinin makamı bulunuyor. Ebu Said El Hudri en çok hadis rivayet eden yedi sahabe arasında geçiyor. Babası, Medine’de İslam tebliği başladığında Müslüman oluyor. Bedir savaşına küçük olduğu için katılamazken Uhud savaşına babası ile katılıyor. Bu savaşta babası Sa’d bin Mâlik’i şehadet makamına uğurluyor. Babası’nın ölümünden sonra geçim sıkıntısı çekmeye başlayan Ebu Said El Hudri Resullah’ın (s.a.v) makamına gidiyor fakat Efendimiz’in okuduğu şu hutbe üzerine bir şey isteyemeden geri dönüyor. ‘’İstiğna gösteren ve iffeti muhafaza eden insanları Cenab-ı Hak alemden müstağni kılar.’’ Evine döndüğünde Resullah’dan(s.a.v) bir şey istememesine rağmen işlerinin yoluna girip geçim sıkıntısından kurtulduğuna şükreder.
 
Allah bize yeter diyebilsek…
 
Ebu Said El Hudri Benû Mustalik, Hendek, Hudeybiye, Hayber, Mekkenin Fethi, Huneyn, Tebük gazalarına katılıyor. Ebu Said hazretlerinin naklettiği hadis-i şeriflerden biri şöyle :
 
‘’Bir gün Rasûlullah bir şeyleri taksim ederken bir adam geldi ve ona: "Yâ Râsûlullâh, âdalet üzere hareket et" dedi. Râsûlullâh, "Ben adalet etmezsem kim eder?'' buyurdu. Hz. Ömer adamın kellesini uçurmak istedi. Rasûlullah buyurdu ki: "Hayır bırak. Onun öyle arkadaslari olacak ki, onlar sizin namazlarınızı, oruçlarınızı beğenmeyecek, fakat onlar bir ok yayından nasıl çıkarsa dinden öyle çikacaklar. Bunlarin içinde öyle bir adam bulunacak ki, memelerinden biri kadın memesi gibidir. Bunlar, insanlar bir fetret içinde iken zuhur edeceklerdir." Ve o sırada bu adam hakkında şu âyet nâzil oldu: ''Adamlar içinde öyleleri vardır ki, sen sadakayı dağıtırken seni kaşla gözle muâheze ederler.'', "Sadakalar hakkında sana dil uzatanlar vardır. Onlara verilirse hoşnut olurlar, verilmezse hemen öfkeleniverirler. Eğer onlar Allah ve Rasûlü'nün kendilerine vermiş oldukları şeylere razi olsalar ve 'Allah bize yeter; O ve Rasûlü bol nimetinden bize verecektir; doğrusu biz Allah'a gönül bağlayanlardanız' deselerdi daha hayırlı olurdu" (et-Tevbe, 9/58-59).
 
Ebu Said hazretleri’nin kabrinin duvarında değişik tarihlerde yazılmış Osmanlıca, Arapça, Türkçe, Osmanlıca- Farsça olmak üzere 4 ayrı kitabe bulunuyor. Makama girdiğiniz zaman gördüğünüz asırlık ağaç, ruhunuzda uhrevi bir ürperti bırakıyor. Bununla birlikte Kariye müzesini gezmek size tarih ikliminde soluklar aldırıyor. Şimdi bir karar alalım. Necip Fazıl üstadın ‘’İstanbul benim canım. Vatanımda vatanım’’ dediği bu güzel şehirde bu engin tarihi mirası keşfedip, her keşfimizi kalp aynasından seyredelim. Ne dersiniz? Anlatması bizden, yaşaması hepimizden.
 
 
 
Kübra Günaltun
 
 

Etiketler Kariye’ye - yolunuz - düşerse… -
FaceBook ta paylaş
20101001082430 -
Hayat Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Yedi Tepe Yedi Mekan Genç Edebiyat Festivali’nde Orhan Kemal Günü
Erol Erdoğan, Günbegün Kitabını Anlatacak
PARİS’İN EN ÇOK İSTANBUL'A DÖNÜŞÜNÜ SEVDİM!
DENİZLİ MÜFTÜSÜ AHMET HULUSİ EFENDİ DE VARDI
ŞİİRE GÜLLE BAŞLAYAN ŞAİR
SEVENLERİNİN DİLİNDEN FETHİ GEMUHLUOĞLU
İSTİKLAL TAKVİMİ GÖNÜL AÇIYOR
LİNGUİSTİK ÇOK ÖNEMLİDİR ARKADAŞLAR
MEDİNE MÜDAFİİ FAHRETTİN PAŞA ÜZERİNE
BU CUMA NURİ PAKDİL GÜNÜ
MUSİKİMİZİN YÜZ AKI YILDIRIM GÜRSES
SERDENGEÇTİLER UNUTULMAZ!
KAVLİNİ UNUTMAYAN ŞAİR: BAHAETTİN KARAKOÇ
HECE, İSLAM MEDENİYETİ ÖZEL SAYISI ÇIKTI
DORUKLARDA BİR ŞAİR: AYHAN İNAL
KÜLTÜR KERVANI MARAŞ’A GELİYOR
PEYGAMBER AŞKI ALANLARA SIĞMADI
ÖZEL İNSANLARI DAHA YAKINDAN TANIMAK LAZIM
MUSTAFA ÖZÇELİK’İN ÇOCUKSU YANI
BİR FİKRİ HOCA GEÇTİ BU ALEMDEN
MEVLANA İDRİS'TEN TASAVVUF UMDELİ ŞİİR
BİZ PEYGAMBER ÇİÇEKLERİ TOPLAYALIM BAŞKANIM
UNUTTURAMAZ SENİ HİÇ BİR ŞEY
ŞAİRLERİ EN ÇOK ŞAİRLER ANLAR
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz