Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Dergi Tebrikler Yedikıta
 

Tebrikler Yedikıta
Tarih dergiciliğinin yüzakı Yedikıta üç yaşına bastı…
Ekleme Tarihi : 20100908165611 -
2005 yılında, "Doğru bilgi doğru kaynaktan alınır" düsturunu ilke edinerek tarihimizin, kültür ve medeniyetimizin güzelliklerini yansıtmak üzere sefere çıktı Çamlıca Basım Yayın. Sözünü de tuttu. Temel kaynakları kullanma ve yorumlamada önemli hamleler yaptı. 2008’de Yedikıta Dergisi de katıldı bu kararlı yürüyüşe. İki yıldır Yedikıta’yı ilmi yayınlar çerçevesinde Türk kültürünü dünyanın dört bir yanına taşırken takip ediyoruz. En önemli özelliklerinden biri, en ağır tarihi meseleleri bile ana kaynaklardan süzerek her yaş grubundan insanın rahatlıkla takip edebileceği şekilde sunması.
Eylül sayısı 25. sayı. Yenilenmiş ve daha diri bir Yedikıta var karşımızda. Kapakta, G.Rossini’nin kaleme aldığı ve 1. Uluslararası İstanbul Opera Festivali’nin açılış gösterisi olarak İstanbul’da sahnelenen bir opera ve operadan bir sahne yer alıyor. Kapak dosya içinde yer alan “Fatih’e Hakaret Operası Avrupa’da Yazıldı, İstanbul’da Sahnelendi” başlığını taşıyan makale, Ahmet Uçar imzasıyla bir zamanlar diplomatik krize sebep olan operayı vesikalar ışığında ortaya koyuyor. Uçar’ın verdiği bilgilere göre, yıllar önce, Bolirci Fabris’in yazdığı, Rossini’nin “İkinci Mehmed” piyesiyle aynı konuda olan piyes, İtalya’da oynatılmış ve Osmanlı-İtalya arasında diplomatik krize sebep olmuş.
Tuhaf olan, “2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti” faaliyetleri çerçevesinde İstanbul’un merkezinde Abdülhamid Han’ın müdahalede bulunduğu operanın bir benzerinin, G. Rossini’nin Mora isyanına destek olmak ve Yunanlılar arasında milliyetçiliği yaymak maksadıyla yazdığı “Mehmed II” adlı  operanın, “Fatih Sultan Mehmed” adıyla 1. Uluslararası İstanbul Opera Festivali’nin açılış gösterisi olarak 2-3 Temmuz 2010’da Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda sahnelenmesi. Tarihih tozlu raflarına terkedilmiş gerçekleri, daha duyarlı ve şuurlu olmamız adına dikkatlere sunan yazı, satır satır okunması ve tefekür edilmesi gereken vurgular taşıyor.
Dergideki diğer önemli bahis ise, 120 öncesinden denizcilik tarihimizin en hazin hikayesinin baş kahramanı Ertuğrul Firkateyni’nin Japonya seferine ait. Başbakanlık arşivlerini kullanarak hazırlanan Ertuğrul Firkateyni’nin Hazin Hikâyesi Osman Doğan imzasını taşıyor.
Yüzlerce şehidimizin Japon topraklarında bırakmasından öte, dünya genelinde uyandırdığı yankı, kimilerinin “Hasta Adam” dediği devirde bile Osmanlı Devlet’inin ne derece güçlü ve dirayetli olduğunu gözler önüne seriyor. Makalede verilen bilgilere göre, dönüş yolunda (16 Eylül 1890) fırtınaya yakalanarak Pasifik Okyanusu’nun derinliklerine gömülen gemide, firkateyn komutanı Tuğamiral Osman Paşa da dâhil olmak üzere 527 (609 kişiden 13’ü kazadan önce koleradan vefat etmişti) denizcimiz şehit olurken, sadece 69 kişi sağ kurtulabiliyor. Güncelliğini bugün de koruyan Osmanlı bayrağını şerefli bir vazife için dalgalandıran bu köhne fakat vakarlı gemiye Uzakdoğu Müslümanlarının gösterdikleri destani hürmet ve geminin batması sonrasında yaşananların sebepleriyle ele alındığı makale, pek çok cevapsız soruya da ışık tutuyor.
Çağımızın sisli günceli içinde boğulmadan ana gündemimizi doğru şekilde okumak ve hayatımıza destek olacak bir kuvvet haline getirmek adına önemli bir misyonu başarıyla yerine getiriyor Yedikıta Dergisi.
 
A.Kerim Gencer
 

Etiketler Tebrikler - Yedikıta -
FaceBook ta paylaş
20100908165611 -
Dergi
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
AY VAKTİ'NDE ŞEHRİN FEVERANI VAR!
YÜCE DİRİLİŞÇİ YAZIN ERLERİ KERTENKELE’DE!
ŞEHİR VE KÜLTÜR'DEN MUHTEŞEM AÇILIŞ!
CİNNETTEN CENNETE GEÇMEK MÜMKÜN MÜ?
GENÇDOKU YAKIN TARİHE DOKUNUYOR
YEDİ İKLİMDEN ŞAKİR KURTULMUŞ DOSYASI
GENÇ DOKU SURİYE İMTİHANIMIZI KONUŞUYOR
KERTENKELE ÖZEL BİR YAZI KÜLTÜRÜ OLUŞTURUYOR
YENİ DÜNYA DERGİSİ RİCALÜL GAYB DİYOR
MERHALE DERGİSİ YOLA DEVAM EDİYOR
GENÇ DOKU ARALIK'TA BİR BAŞKA ÖZEL
YÜZAKI İSLÂM TEFEKKÜRÜ ve FELSEFE DİYOR
TANRI BÜTÜN ZIPIRLIKLARIMIZI BİLİYOR
İTİBAR SEYYİD HÜSEYİN NASR İLE GÖRÜŞTÜ
VUSLAT MOLLA SADREDDİN YÜKSEL'İ ANLATIYOR
GENÇ DOKU GÜNDEMİ SORGULUYOR
AY VAKTİ İŞTE SANAT DİYOR
KERTENKE'DE DİRİLİŞ HAREKETLİLİĞİ
İTİBAR İSLAMİ UMUTLARDAN DEM VURUYOR
VUSLATTAN KUTLU NEBİ SAYISI
KIYAMETİN YAŞAYAN ÇOCUKLARIYIZ
İLİM VE İRFAN HACCI İŞLİYOR
AY VAKTİ'NDEN MİYASOĞLUNA VEFA
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz