Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Müzik Kültür Saleh Sabr bizi söylüyor
 

Saleh Sabr bizi söylüyor
Başarımızı içimizi bayıltan ilahi sanatçılarına borçluyuz…
Ekleme Tarihi : 20100903113751 -Bazen, tuhaf bir müzik duyar ilginizi çeker de durur dinlersiniz. İçindeki enstrüman çeşitliliğidir belki bu ya da tınısında ki tezatlık. Ama, durup öylece dinlersiniz sonuna kadar. Beklentileriniz, yeni bir tarzın adımlarını duyar gibi olur son nokta da. Alışmanız zaman alsa da özümsemeye çalışırsınız inatla. Müslüm Gürses'in Soft Rokc'ı, Mahsun Kırmızıgül'ün Klasik Operacı, İbrahim Tatlısesin Tekno Pop'çu olma çabalarını hatırlayarak.

Birde işin "Sarı Çizgi" olayı vardır. Orayı geçmememiz için yllarca hep uyarılan ama her defasında geçme isteği ile yanıp tutuştuğumuz. Nitekim tehlikeyi soluduğumuzda çaktırmadan ayağımızı denk aldığımız "Görevliler görmesin" çevikliği. İlahi piyasasından bahsediyorum apaçık. Kafamızı ağaçkakan gibi zedeleyen biçimsiz ve amatör def ustaları (!), huşu içinde zikre dalmayı umut vaadedip kıvrak bir valse yelken açtığımızı keşfedemeyen binlerce İlahi sanatçısı... Herbiri sabun gibi erimeye devam ederken evimizin müstesna odalarında, geçenlerde duyduğum ve duyduğuma çokta memnun olduğum bir ilahi eser,   bu piyasaya karşı çatık kaşlı duruşumu Clark Kent edasıyla kurtarmaya yetti diyebilirim. Saleh Sabr'dan bahsediyorum. Aklıma hep gelen ama bir türlü faaliyete geçirilmemiş bir projem olsa anca bu kadar kıskanırdım bir albümü. Çünkü halihazırda Rock müzikten hoşlanan biri olarak, utana sıkıla
arabada yahut umumi alanlarda kendimi kasarak, bu işi iyi yapan Rock'çıları dinliyordum nicedir.

 

"Neden utanıyorum ki"

 

Bu sorunun cevabı, müziğin kendi içerisindeki sertliğin ve mesaj kaygılarının yanı sıra, vahşice kirletilmiş ortamların müziği olarak anıldığı içindi (bu işi yapanlar istisna). Şimdi Saleh Sabr, Rock - İlahi sentezlemesiyle kurtarmaya hazır  bu işin onurunu. Albüm tepeden tırnağa sertliği ve masumiyeti, kavgayı ve vicdanı, çığlığı ve melankoliyi  barındırıyor. Çok yerinde bir ironi. Bir çoğumuza ters gelecek bir albüm de olabilir bu. "Oldu olacak birde Caz-İlahi" yapalım sesleri de yükselecek. Keşke olsa da Harlem'in göğünde salınsa salavat sesleri bir zencinin kadife boğazından. Ney'in yerine inleyen bir saksafon düşünebilir elbette. Ufkumuzu o kadar da genişletebiliriz. Bize yıllarca acı çektiren def ustalar(!)'ının eline birer Thumba da verilebilir. Neden olmasın. Çünkü Saleh Sabr'ın albümünde modern müziğin batı soundları öyle hoş geliyor ki kulağa, "Madem Rock müzikten gençleri koparmak imkansız o zaman onlara aynı kaitede ilahi sunmakta kaçınılmaz" ilkesini doğuruyor ister istemez.


Saleh Sabr bizi söylüyor

 

Albüm içerisinde sözleri kulağımıza aşina köşe taşı müzikler olduğu gibi söz ve müziği ile rock dinleyicilerinin beğenisine sunulan yepyeni çalışmalarda var.  ‘Aldanma, Esma Marşı, Sahabeler, Sevdim Seni, Mevlam sana ersem diye, Ya Resul, Yıldızları da al yanına, Yağmurun sesi’ adlarıyla 9 farklı tonda eser var. Çok sayıda Esma-ül Hüsna çalışması var. Lakin Sabr, bu albümde Rabbimizin güzel isimlerini manaları ile birlikte sırlayarak ‘Esma Marşı’ adlı çalışmayı ortaya çıkartmış. Albümün ikinci klip çalışması olan ‘Sahabeler’ in akustik versiyonunun girişinde Ömer Döngeloğlu şiiriyle eşlik ederken, ‘Yıldızları da al yanına’ adlı çalışmada Saleh Sabr – Taha Akkor düeti dinleme imkanı buluyorsunuz. ‘Sahabeler’ de ritmin etkisine kaptırmışken kendinizi, ‘Bırakın sevdiklerini, kendilerinden bile vazgeçmişler’ cümlesini duyduğunuzda bir ara müzikten kopuyor (Çağrı filmindeki) Taif Vadisi’nde Güllerin Efendisi’ne taş değmesin diye kendisini siper eden Sahabenin silueti geliyor gözlerinizin önüne.

“Yoldakiler”den biri

 

Saleh Sabrı biraz incelediğimizde, kendi stüdyosunda bir çok başarılı albüme de imza attığına şahit oluyoruz. İşin hem mutfağında olup hem vizyonunda durmak zor zanaat. Orada durmanın ayrı bir erdemi olduğunu düşünenlerdenim. Mutfakta kaliteli işler yapan birinin, Vizyonda uzun süre erdemli bir duruş sergileyecek olması da içten içe mutluluk verici. Sağlam ve uzun ömürlü albümler beklentisi içerisinde oluyoruz şimdiden. Tadı damağımızda kalmasın diye. Radyo programı da var Saleh Sabr'ın. Mustafa Onurl'a birlikte Seyr Fm'de "Yoldakiler" programını icraa ediyorlar. Onur, şiir okuyor, Sabr canlı enstürmanıyla vokal yapıyor. Keyifli geçen bu programların terkibinde düet bir albüm beklentisi içinde olanlar da olmuştur elbette. Kimbilir, o da yakında yıllarca pas tutan müstesna odalarımızı ışıtan bir sanat eseri olarak düşer elimize.

Çölde açan gül

 

Son olarak klipten bahsetmek gerekli. Çorak bir arazide bu kadar güzel bir klip beklemezdim aslında. Klasik orkestra telaşesi, vokalistlerin "ne işimiz var burada" ifadesini takınan yüzlerine aşina olmuştuk zaman zaman. Ama bu klipte herkes ne yapacağını o kadar iyi biliyor ki, bence klibi de güzelleştiren şey bu zaten. Çünkü her biri kendi alanında başarılı birer sanatkar. Yönetmenide ayrıca kutlamak gerekiyor, bu kadar uçsuz gibi görünen araziden dolu dolu kareler çıkardığı için. Albüm hayırlı olsun diyorum.

 

Bir de, yıllarca bizlere eziyet çektiren ilahi sanatçıları(!)'na teşekkür etmemiz gerekiyor. İyi ki bizlere kendini sürekli tekrar eden ve boğmaktan öldürmeye ramak bıraktığınız albümler sundunuz. Yoksa bu arayışa sürüklenip, böylesine farklı ve güzel çalışmalara rastlayamayacaktık.

 

 

 

Abdullah Aslan

HaberKültür.Net

 


Etiketler Saleh - Sabr - bizi - söylüyor -
FaceBook ta paylaş
20100903113751 -
Müzik Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Divanyolu’nda Mûsıkî Dinletisi Gerçekleştirilecek
EDEBİYAT MEVSİMİ'NDEN ÖDÜL TÖRENİ VE KONSER
TÜRK HALK MÜZİĞİ’NİN USTALARI ÖĞRETMENLER İÇİN ÇALDI
USTA PİYANİST İSTANBUL'DA
NEŞET ERTAŞ, HALKIN DEĞERLERİNİ YÜREKTEN HİSSEDERDİ
Yorumlanan Duygudur
Payıma şiir düştü
Zuhurat’tan haber var
Yok mu “Ay Konserleri”ne destek olacak?
Türkiye ‘Hayatını Yaşa’ diyecek!
İranlılar Müzikten anlar mı?
Bono & Pavarotti yardımın öbür adı
Bir Ahmet Özhanımız daha yok
Zeyd Şato müziğiyle konuşuyor
Saleh Sabr bizi söylüyor
Bu semazene kanınız kaynayacak
Uykusuz Nöbetçi göreve hazır
Yusuf Karagöz önce sanat diyor
Ziya Uğur dolu dizgin
U2 Eylül’de İstanbul’da
Flört’e nasıl bakıyorsunuz?
Kekilli’den Sezai Karakoç Bestesi!
Tara Jaff Seyr-i Mesel’de!
Deniz Arcak nerede dinlenir?
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz