Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Müzik Kültür Bu semazene kanınız kaynayacak
 

Bu semazene kanınız kaynayacak
“En iyi sufi dansçı” unvanına sahip dünyaca ünlü semazenimiz Emre Yıldırım, kalemiyle de dünyayı dolaşmaya hazırlanıyor…
Ekleme Tarihi : 20100901134204 -

Emre Yıldırım ismi, belki birçoklarımız için tanıdık bir isim değil henüz. Fakat hakkında biraz bilgi edinince kültür ve sanat dünyamızın müstesna bir ismi olduğu konusunda uzlaşmamız çok da zor değil.

O gencecik bir semazen. 2004 yılında yurt dışında davet edildiği topluluklarda, Mısır ve Suriye’deki birçok grupla sufi dans ilmini meşk etmiş. Aldığı dört yıllık eğitim ve araştırmaları sonunda dünyada sufi dans yapan ilk ve tek Türk olmuş. 2007 – 2008 sufi dance turnesinde çeşitli ülkelerde meşk etmiş ve dünyanın örnek gösterilen “En iyi sufi dansçı” unvanına sahip.

İlginç bir hikayesi var Yıldırım’ın.

Hani ‘harika çocuk’ denilir ya; öylesine… Kasımpaşa’nın iftihar listemize eklediği isimlerden. Pir Seyit Hasan Hüsamettin Uşşaki Vakfı’nda yetişmiş. 16 Kasım 1984 doğumlu; yengeç tipi bir akrep… Ailenin tek çocuğu olarak 6 yaşında anneannesi ve babasının himmetleriyle tasavvuf yolculuğuna başlatılıyor. Hızlı ve tehlikeli bir çocukluk dönemi de yaşamasına rağmen, 10 yaşındayken manevi doğumu müjdeleniyor… 1996 yılında Galata Mevlevihane’sinde sema etmeye başlayarak 12 yaşında dünyanın sayılı semazenleri arasına ismini yazdırıyor. 2005 – 2008 döneminde Türkiye’nin ve dünyanın birçok bölgesinde Amerika, Kanada, Almanya, Fas, Pakistan ve Çin de birçok Mevlevi ayinlerine katılıyor. Dünyada sufi dans yapan ilk ve tek Türk sanatçısı olarak dünyanın örnek gösterilen en iyi sufi dansçısı unvanını alıyor. Bu tarz müzikten hoşlanan gençleri etkilemek için elektromüzik ve sema’yı birleştiriyor. 16 kişilik ekibiyle tambur, ney, ud, kanun, ritimler ve çeşitli enstrümanları, insanlığa, geldiği asli vatanın manevi iklimlerini hatırlatmak için konuşturuyor.

Asıl mesleği reklamcılık Emre Yıldırım’ın, hala da devam ediyor. Süpermen filimlerinde herkesin dünyayı kurtaran bu adamı, gazeteci Clark Kent olarak tanıması gibi.

Bugünün Türkiyesi için masalımsı bir hayat…

Destansı demeliyiz belki… Bu destansı hayatı kendisi şöyle özetleyiveriyor:

“Sufizim ve sufi dans yüz yıllardır var. Farklı milletler bu dansı kendilerine özgü bir biçimde kendilerine özgü kıyafetleri ile asırlardır sergiliyorlardı. Ben galata Mevlevihane’sinin bahçesinde sema yaptığım esnada Mevlevilikteki sema kalıplarına sığamadığımı fark ettim. Bizi yetiştirenler ruhumuzu tamamen aşka teslim etmeyi öğretti. 15 yıl boyunca Mevlana hazretlerinin aşkını yansıtan Mevlevi semazenliği yaptım fakat ruhum öyle bir hal aldı ki gerek gördüğüm rüyalar gerek gün içerisinde yaşadığım olaylar, arkadaşlarımın ve büyüklerimin günlük hayatımdaki hareketlerime ve yaptığım semaya karşılık olan yorumları bana kendi duygularımı, kendi ibadetimi aşkımı sergileme vaktinin geldiğini hissettirdi. Kendimi geliştirmek üzere yola çıktım. 4 yıl boyunca araştırmalar çalışmalar eğitimler aldım. 2007 yılında artık tamamen kendimi bulmuş ve beni anlatan kendi duygularımı ibadetimi yansıtan bir dansı ortaya koydum.”

Ve şimdi Emre Yıldırım, Dilden Yâre ismini verdiği ilk kitabını insanlık ile paylaşmaya hazırlanıyor. İçindeki sonsuz Allah aşkını, Peygamber muhabbetini, evliyaullah sevdasını kalemin kağıt üzerindeki evrensel dansı aracılığıyla, damıtarak, günümüz insanına bilhassa kendisi kadar yıldızı parlak olmayan akranına ulaştırmaya çalışıyor.

Bu Sevgiliye ulaşmak üzere yazılan gönülden nâmelerin bütün nasiplilerini kucaklamasını diliyoruz.

 

Elif Bilge Ceylan

HaberKültür.Net

 

 


Etiketler Bu - semazene - kanınız - kaynayacak -
FaceBook ta paylaş
20100901134204 -
Müzik Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Divanyolu’nda Mûsıkî Dinletisi Gerçekleştirilecek
EDEBİYAT MEVSİMİ'NDEN ÖDÜL TÖRENİ VE KONSER
TÜRK HALK MÜZİĞİ’NİN USTALARI ÖĞRETMENLER İÇİN ÇALDI
USTA PİYANİST İSTANBUL'DA
NEŞET ERTAŞ, HALKIN DEĞERLERİNİ YÜREKTEN HİSSEDERDİ
Yorumlanan Duygudur
Payıma şiir düştü
Zuhurat’tan haber var
Yok mu “Ay Konserleri”ne destek olacak?
Türkiye ‘Hayatını Yaşa’ diyecek!
İranlılar Müzikten anlar mı?
Bono & Pavarotti yardımın öbür adı
Bir Ahmet Özhanımız daha yok
Zeyd Şato müziğiyle konuşuyor
Saleh Sabr bizi söylüyor
Bu semazene kanınız kaynayacak
Uykusuz Nöbetçi göreve hazır
Yusuf Karagöz önce sanat diyor
Ziya Uğur dolu dizgin
U2 Eylül’de İstanbul’da
Flört’e nasıl bakıyorsunuz?
Kekilli’den Sezai Karakoç Bestesi!
Tara Jaff Seyr-i Mesel’de!
Deniz Arcak nerede dinlenir?
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz