Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Müzik Kültür Ziya Uğur dolu dizgin
 

Ziya Uğur dolu dizgin
Genç sanatçı Ziya Uğur “Yeniden Düşelim Yollara” albümüyle Horasan erlerinin soluğunu getiriyor müzik camiasına…
Ekleme Tarihi : 20100818195529 -

Kendine has duruşu ve çalışmalarıyla müzik camiasında adından söz ettiren Ziya Uğur,  edebi ahlakı ve mütevazılığıyla sanat camiasının önde gelen isimlerinin takdirini kazanan genç bir müzik adamı. Olmazsa Olmaz, bir Ramazan ayında gerçekleşen umre yolculuğunun kutlu esintilerini taşıyor. CD’deki 10 şiirin bestesi de kutsal topraklarda şekillenmiş. CD’deki 5 eserin sözleri de sanatçıya ait. “Yeniden Düşelim Yollara” albümünde yer alan  “Olmazsa Olmaz” eserine Ankara’nın farklı mekanlarında çekilen ve içinde bulunduğumuz manevî atmosferde uhrevî hisler yaşatan klibi, önümüzdeki günlerde ekranlarda göreceğimiz müjdesi veriliyor sanatçı tarafından.

 

İkinci CD’si ile müzik camiasında yerini sağlamlaştırmaya hazırlanan Uğur’u, sanatçı  ağabeyi Hasan Sağındık, en çok destekleyenlerden. Sağındık, “Dün, Dünle Beraber Gitti Cancağazım, Bugün Yeni Şeyler Söylemek Lâzım…”  diyen Mevlâna gibi Ziya Uğur’da âşinâ duygularla yeni şeyler söylüyor dinleyiciye. Ziya Uğur’un eserlerinde, müziğin yanı sıra özellikle sözleri dinlemelisiniz. Duru bir kaynaktan süzülüp gelen bu sözler; Pir-i Türkistan Hoca Ahmet Yesevi’nin bu devirde Anadolu’ya düşmüş Alperenlerinden birine ait dualar gibidir. Kısaca; iyi bir şeyler duymak ve dinlemek isterseniz Ziya Uğur bir albüm ötenizde duruyor. Allah iki dünyada bahtını açık etsin.” diyerek bu genç değerimize olan muhabbetini ve hayranlığını ifade ediyor.

 

Değerli akademisyen-Sanatçı Prof. Dr. Hafız Mehmet Emin Ay ise, "Yeniden Düşelim Yollara" adlı albümü dinlediğimde, genç bir yeteneğin çabasının, bir ustanın tecrübesiyle buluştuğunda, ortaya ne kadar güzel şeyler  çıkabileceğini gördüm. Evet, Ziya Uğur son çalışmasıyla bu alandaki müstakbel başarılarına yeni bir temel taşı koyarken, harcını karan Hasan Sağındık'ın hakkını teslim etmekten de geri durmamış. Tebrik ve takdirlerimle...” diyerek duygularını dile getiriyor.

 

Kişisel gelişim alanındaki benzersiz eserleriyle tanıdığımız yazar Dr. Muhammed Bozdağ ise, Ziya Uğur’u önce bir seminerinin katılımcısı olarak tanımış.

Uğur ile Türkiye'nin  zeki ve samimi bir şair, bestekâr ve sanatçı kazandığını düşünüyor Bozdağ..

 

Sanatçı ağabeyi  Selçuk Küpçük de Uğur’a en çok destek verenlerden. Etik ve estetik donanmışlık ile sanatsal niteliği bünyesinde barındıran ürünlerle var olmanın çok zorlaştığı bir atmosferde tercihini bu yönde kullanan Uğur için şunları söylüyor:

 

“Ziya Uğur “yenilmişliği” ve popüler kültür karşısında bir mevzi edinmeyi, duruşunun merkezine oturtarak müzikal yolculuğuna başlayan bir isim olarak eminim ilerleyen süreçte çalışmalarından daha epey söz ettirecektir.  İkinci albümü  olan “Yeniden Düşelim Yollara” O’nun kendine has naif sesinin ve dünyaya karşı abartısız duruşunun bütün özelliklerini taşıyan özgün bir çalışma… Benim yıllar evvel modern bir mehter müziği denemesi olarak tasarlayıp, “Kurutulmuş Gül Mevsimi” isimli albümümde okuduğum bir bestemi de bu yeni albümünde seslendirerek, bana ayrıca kendisi üzerine konuşmam için imkân araladı. Ayrıca belki şunu da söylemek gerekli ki, popüler kültürün tasallutu karşısında onun dilini, diline ekleyerek varolmaya çalışan birçok müzisyen karşısında Ziya Uğur’un “Yollara Yeniden Düşmek” gibi ideal zihni ve pratik alanı işaret etmesi de ayrıca önemli bir fotoğraftır. Umarım yolu açık olur ve az ama nitelikli dinleyiciler ile yolculuk etmenin erdemini sürdürür.

 

 

Biz de,

 

“Bad-ı saba İstanbul’a varırsan

İşte Cezayirli geldi deyesin

Arz-a çıkıp Padişahı görürsen

Kafir gemilerin aldı deyesin..

Kimi merhum oldu gaza yolunda

Kimi Hak’ka teslim oldu deyesin”

 

gibi maneviyatımızı ve milli ideallerimizi çerçeveleyen sembollerimiz etrafında huzur iklimi üretmeye adanan  genç sanatçı Ziya Uğur kardeşimizin bu güzel çalışmalarının yürekten desteklenmesi gerektiğini düşünüyor, kendisine bu sarp yolda hayırlı muvaffakıyetler diliyoruz.

 

 

A.Kerim Sencer

HaberKültür.Net

 

 

 


Etiketler Ziya - Uğur - dolu - dizgin -
FaceBook ta paylaş
20100818195529 -
Müzik Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Divanyolu’nda Mûsıkî Dinletisi Gerçekleştirilecek
EDEBİYAT MEVSİMİ'NDEN ÖDÜL TÖRENİ VE KONSER
TÜRK HALK MÜZİĞİ’NİN USTALARI ÖĞRETMENLER İÇİN ÇALDI
USTA PİYANİST İSTANBUL'DA
NEŞET ERTAŞ, HALKIN DEĞERLERİNİ YÜREKTEN HİSSEDERDİ
Yorumlanan Duygudur
Payıma şiir düştü
Zuhurat’tan haber var
Yok mu “Ay Konserleri”ne destek olacak?
Türkiye ‘Hayatını Yaşa’ diyecek!
İranlılar Müzikten anlar mı?
Bono & Pavarotti yardımın öbür adı
Bir Ahmet Özhanımız daha yok
Zeyd Şato müziğiyle konuşuyor
Saleh Sabr bizi söylüyor
Bu semazene kanınız kaynayacak
Uykusuz Nöbetçi göreve hazır
Yusuf Karagöz önce sanat diyor
Ziya Uğur dolu dizgin
U2 Eylül’de İstanbul’da
Flört’e nasıl bakıyorsunuz?
Kekilli’den Sezai Karakoç Bestesi!
Tara Jaff Seyr-i Mesel’de!
Deniz Arcak nerede dinlenir?
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz