Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Hayat Kültür Yaşayan bilge: Durmuş Hocaoğlu
 

Yaşayan bilge: Durmuş Hocaoğlu
Gönlümdeki akisleriyle eskimeyen bir ‘Hocam’ı anlattım; zannımca…
Ekleme Tarihi : 20100804133327 -


Kimi insanlar vardır: Yaptıklarına inanamazsınız. Çünkü yaşantıları, ortalama insan sınırlarının çok üstündedir. Uykuyu gözlerine haram kılarlar. İnsan-ı kamiller izindedirler çünkü. İlim ve ibadet aşığıdırlar. Gündüzü pek sevmezler. El ayak çekilince ortaya çıkarlar, güneşin ilk ışıklarına kadar Rableriyle hemhal olmanın ızdırabını duyarlar. Dünyaya dair hırs ve arzulardan arınmış, hayatlarını "hikmet"in sırlarını çözmeye adamışlardır. İlmin ummanında kaybolup gitmişlerdir. Okurlar, yazarlar ve düşünürler...

 

İşte Hocaoğlu, soyismiyle müsemma yukarıdaki vasıfların adamıdır. Eğilip bükülmez... Doğruların adamıdır. Mazlumun yanında, hakikatin peşindedir. Ülkemizin nadide münevverlerindendir. Cemil Meriç'in üslubu ve söylemleriyle "yaşayan versiyonudur". Feneryolu'nu az aşındırmamıştır. Kitaplar, hayatının en önemli parçasıdır… Gören gözü,işiten kulağıdır. Felsefeden hikmete uzanan, Kur'an-ı Kerim'i kelime kelime tarayıp ilmin derinliğinde kaybolan Hocaoğlu; sözünü esirgemeyen, her türlü yamukluğa anında tepki veren Anadolu'nun civanmert yiğitlerindendir. Onu susturamazsınız.. Sözkonusu hak ve hakikatse…


Hocaoğlu, devamlı okuyan araştıran, sorgulayan bir beyindir. Modern İbn Haldun dense yeridir ona. Kimi felsefecilerin bir müddet sonra okuduklarının etkisiyle farklı akımlara kapılmasına rağmen Hocaoğlu, felsefenin menfi yönlerini müsbete dönüştürmüş ve hep "hikmet"i aramıştır. O, deli bir ırmaktır coştukca coşar. İlim yolunda dur durak bilmeden yürüyenlerdendir. Durduramazsınız. Karanlıklar içinde bir ışıktır. Memleketinin selametini kendi istikbalinden daha yüksekte tutanlardandır. Kendi kendiyle mücadele halindedir. Bir yazısında bu mücadelesini şöyle dile getirir:

 

"Zihnim usûlet ve suhûletle yerli yerine oturmak üzere dedim, fakat az biraz daha sabretmem lâzım dedim, ama yine de içim huzursuz. Zîra, içimdeki "o ses" yine aynı şeyi söylüyor:

 

"Tamam, murâkaben iyi gidiyor ve farzedelim ki Gazzâlî'nin 'Allah'ın içine attığı nûr'u gibi, hakîkat çırılçıplak kalbine doğdu; ama ne işe yarayacak? Sen kimsin, kim oluyorsun? Gel, beni dinle ve kendini yorma beyhûde yere, yeldeğirmenleriyle boğuşmaktan vazgeç; herşeyi oluruna bırak ve şahsınla, nefsinle ve âilenle ilgilen".

 

Hiç de yalan veya yanlış gelmiyor doğrusu. Fakat beri yandan, bütün gücümle konsantre olarak içe dönüp "Derin Durmuş"un sesine ulaşınca da şunu işitiyorum:

 

"Hayır; doğru yoldasın ve yazmalısın! Yaz! Kime ne faydası dokunup ne te'sîr icrâ edeceğini düşünme, zâten bunu bilemezsin de; üstelik sen bir de tarihin kaotik bir yapıya sâhip olduğunu ve bu cümleden olmak üzere "tarihte kelebek etkisi"ni talebelerine anlatıyorsun ama kendin için ders çıkarmıyorsun; ayrıca, niçin unutuyorsun ki kahramanlık saldırıp bir daha dönmemektir ve kezâlik, niçin böyle mütemâdiyen kimsenin seni dinlemediğini söyleyip duruyorsun ki; seni dinleyen var, bunu biliyorsun ama farzet ki dediği gibi; o zaman da, derim ki, kimselerden sana ne, mükâfaat mı umuyorsun! At onları bir tarafa ve asıl mükâfaatı insanlardan değil, kapkaranlık gecede kara taşın üstündeki kara karıncanın ayak izini gören, yere düşen bir darı tânesinin dahi hakkını zâyi' etmeyen, Yerin Göğün Rabbi'nden bekle; insancıklar da kim oluyormuş ki, o kadar ciddiye alıyorsun. Bugün seni dinleyen hiç kimse bile yoksa – ki var yine de -, hiç kimse bile seni görmüyor ve herkes seni defterlerinden silmiş ise, sen de mukabelei bilmisil ile onları görme ve kendi defterinden sil at, ama yine yaz; bugüne hitap edemiyorsan geleceğe hitap et; bugün yaşayan insancıklar için yazmayacaksan gelecekte yaşayacak insanlar için yaz; bugün yaşayan Türkcükler için yazmayacaksan gelecekte yaşayacak Türkler için yaz, temiz bir vatan bırakmakla mükellef olduğun torunların için, ahfâdın için yaz, sana vatan teslîm eden ecdâda olan ödenmez borcun için yaz ve hattâ sâdece Türkler için de yazma, umum insanlık için yaz; içindeki şeytânî sesi dinleme, beni dinle: Senin silâhın en güçlü silâh: Rabbi Teâlâ'nın üstüne yemîn ettiği kalemden çıkan yazı! İçindeki şeytanın sesini dinleme, beni dinle: Yaz! Bütün gücünle yaz! Sen bir alperensin, bir şövalyesin, o hâlde karşındaki dev de olsa, yeldeğirmenleri de olsa, ne getireceğini, ne götüreceğini hesap etmeden bütün gücünle taarruz et!"
  

Bu memleketin Durmuş Hocaoğlu gibi alperenlere ihtiyacı var..Televoleci sözde aydınlara değil… Bakmayın efendim ismine hocaoğlu asla "durmaz"!

 

 

Ercan Yılmaz

HaberKültür.Net

 

 


Etiketler Yaşayan - bilge: - Durmuş - Hocaoğlu -
FaceBook ta paylaş
20100804133327 -
Hayat Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Yedi Tepe Yedi Mekan Genç Edebiyat Festivali’nde Orhan Kemal Günü
Erol Erdoğan, Günbegün Kitabını Anlatacak
PARİS’İN EN ÇOK İSTANBUL'A DÖNÜŞÜNÜ SEVDİM!
DENİZLİ MÜFTÜSÜ AHMET HULUSİ EFENDİ DE VARDI
ŞİİRE GÜLLE BAŞLAYAN ŞAİR
SEVENLERİNİN DİLİNDEN FETHİ GEMUHLUOĞLU
İSTİKLAL TAKVİMİ GÖNÜL AÇIYOR
LİNGUİSTİK ÇOK ÖNEMLİDİR ARKADAŞLAR
MEDİNE MÜDAFİİ FAHRETTİN PAŞA ÜZERİNE
BU CUMA NURİ PAKDİL GÜNÜ
MUSİKİMİZİN YÜZ AKI YILDIRIM GÜRSES
SERDENGEÇTİLER UNUTULMAZ!
KAVLİNİ UNUTMAYAN ŞAİR: BAHAETTİN KARAKOÇ
HECE, İSLAM MEDENİYETİ ÖZEL SAYISI ÇIKTI
DORUKLARDA BİR ŞAİR: AYHAN İNAL
KÜLTÜR KERVANI MARAŞ’A GELİYOR
PEYGAMBER AŞKI ALANLARA SIĞMADI
ÖZEL İNSANLARI DAHA YAKINDAN TANIMAK LAZIM
MUSTAFA ÖZÇELİK’İN ÇOCUKSU YANI
BİR FİKRİ HOCA GEÇTİ BU ALEMDEN
MEVLANA İDRİS'TEN TASAVVUF UMDELİ ŞİİR
BİZ PEYGAMBER ÇİÇEKLERİ TOPLAYALIM BAŞKANIM
UNUTTURAMAZ SENİ HİÇ BİR ŞEY
ŞAİRLERİ EN ÇOK ŞAİRLER ANLAR
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz