Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Hayat Kültür Tarihçilerin kutbu ödüllendirildi
 

Tarihçilerin kutbu ödüllendirildi
Prof. Dr. Halil İNALCIK’a büyük vefa…
Ekleme Tarihi : 20100801090333 -

“Tarihçilerin Kutbu” olarak da bilinen son yüzyılın en önemli Osmanlı Tarihi Araştırmacısı Prof.Dr. Halil İNALCIK’a Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından “Fahri Hemşehrilik Beratı” verildi. Bursa’yı İNALCIK için bu denli önemli kılan sebep her ne idiyse İNALCIK’ı da Bursa Halkı için değerli kılan odur. İNALCIK’ın deyimiyle bir “Darüs Saltanat” şehri olan Bursa sadece Osmanlı Tarihi açısından değil Avrupa ve Asya tarihi açısından da pek çok olayın kesiştiği çok önemli bir yerleşimdir. Tören öncesinde yaptığımız kısa muhabbette Hoca’ya Bursa’da uzun yıllar önce yaptığı araştırmaları hatırlattım. Dile kolay, dört yıla yakın bir süre ölenin de yaşayanın da unuttuğu pek çok tarihi vesikayı tozun toprağın arasından çıkarıp ortaya ilk kez çıkaran Prof.Dr. Halil İNALCIK’tır. Osmanlı Kuruluş tarihi ve sonrasında Fatih Dönemi üzerine yazdığı başyapıt niteliğindeki eserleri tabiri caizse Osmanlı Tarihini yeni baştan ele almayı gerekli kılmıştır. Osmanlı’nın Kuruluş yeri ve yılı gibi belki görece önemdeki tartışmalardan sıyrılabilseydik İNALCIK’ın tarihe not ettiği pek çok yeni bulgusunu anlama imkânı bulurduk. Sadece kaynak taraması değil aynı zamanda çok iyi bir saha çalışması da yürüten Hoca, tarihin güzergâhını kaynaklarla karşılaştırmayı ve önemli yeni bulguları sağlam delillerle dile getirmeyi bir görev addetmektedir. Bunu, yaptığı en içten dost muhabbetlerinde bile görmeniz mümkündür. Her sözünün ardından bir kaynak dile getirmeyi ihmal etmemesi bunun en güzel örneğidir. “Bursa’nın evladıyım ben, bu tören sadece malumu ilan etmekten ve hakkımı iade etmekten ibarettir” diyerek sözünü tamamlaması Halil İNALCIK’ın Bursa’ya dairlerini sıralamayı gereksiz kılar. Geçtiğimiz yıllarda “Prof.Dr.Halil İNALCIK Sokağı” ve “Prof.Dr.Halil İNALCIK Evi” adıyla onurlandırılan ünlü tarihçi bu vesileyle de bir kez daha Bursa tarafından hatırlanmış oldu. Aslında bu onurun ve sevincin payesi Bursa’ya aittir. Bunu zamanla daha iyi anlayacağız…

Tören öncesinde Sayın  İNALCIK’ın Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep ALTEPE’ye dönerek “Tarihe sahip çıkıyorsunuz ve Bursa’yı, o eski özlediğimiz Bursa’yı ayağa kaldırıyorsunuz, size yürekten teşekkür ediyorum” demesi karşısında oldukça duygulandım. Neden derseniz, kendisi Bursa’da yaşamasa da her nefes alışında Bursa’nın aslına dönmesinin gereği üzerine yazılar yazan ve bu konuda inisiyatif alan herkese teşekkür eden biri olarak İNALCIK aslından her Bursalıdan daha çok Bursalı olduğunu haykırmaktadır. Bize sadece bunu tescillemek ve minnetimizi dile getirmek düşüyor sanırım.

Yaptığı kısacık konuşmada bile İNALCIK çok önemli şeylere vurgu yaptı. Dört yıllık Yunan işgalinde iznik’te bulunan Çandarlı Halil Paşa Türbesinde yapılan tahribata bakarak bugün bile zulmün hatırlanabileceğini dile getirdi. “Bursa II.Tebriz’dir” diyen İNALCIK’a göre İran üzerinden gelen İpekyolu ile Suriye üzerinden gelen Baharat Yolu Bursa’da birleşmektedir. Bu sebeple sadece o günde değil bugün de dahi “Bursa Türkiye’nin kalbidir” . Hoca sözlerini şöyle devam ettirdi; “Daha Yıldırım zamanında Osmanlı dünya ticaretinde önemli bir yerdeydi. Tarihi vesikalar bunu açıkça ortaya koyuyor. Özellikle Fatih Dönemini anlamak bakımından Bursa’da Çelebi Mehmet Müzesinde keşfettiğim 256 defterin önemi çok büyüktür. Dönemin Kadı Sicilleri ve maliye vesikaları Bursa’nın ve İstanbul’un o dönem içerisinde ne derece önemli bir merkez olduklarının tescilidir.” İNALCIK Hoca sözünün hemen burasında Diyanet vakfı tarafından yayınlanan “Kuruluş Sultanları” isimli kitabın mutlaka okunması gereken bir çalışma olduğunu vurguladı.

Hocayı dinlerken karşımda canlı bir tarihin bulunduğunu hissediyordum. Prof.Dr. İNALCIK şu an 94 yaşında ve neredeyse 75 yıldır tarih araştırmaları yayımlıyor. Buna canlı tarihten başka ne denir ki. Özellikle son dönemde hakkında yayınlanan yazılarla gündeme gelmesi bundan öncesinde özellikle yurt dışında kendisine verilen önemi gölgede bırakamıyor. Millet olarak değerlerimizi maalesesef geç görüyoruz. Uzun yıllar yurt dışında çalışan, adına kürsüler kurulan, pek çok Balkan Ülkesi tarafından ülkelerinin tarihine ışık tutmasından dolayı şeref madalyaları verilen biri olarak daha iki yıl önce TBMM Onur Ödülü alması bir ironi olsa gerek. Buna da şükür… Son dönemde başta Halil İNALCIK olmak üzere Kemal KARPAT ve İlber ORTAYLI gibi isimlerin Osmanlı Tarihi üzerine geçmişte yayınladıkları eserlerin çok okunanlar listesine girmesi bizleri sevindiriyor. Doğu-Batı’nın yayınladığı Makaleler I ve II Hocanın en seçme çalışmalarını bir araya getirmesi bakımından araştırmacıların ilgisini bekliyor. Her kim olursa olsun ve her ne olursa olsun ortaya konulan bunca emeğin milletimiz nezdinde aksi seda bulması gerekmektedir. Bundan dört yıl önce Bursa’yı gezerken gördüğü Osmangazi heykeline “Osmangazi Han bu kişi olamaz çünkü tarihi vesikalara göre Osmangazi Alp’ti ve atı zırhla kaplıydı. Keşke Osmangazi’yi bu şekilde anıtlaştırsalardı” demesi ve bunun üzerine dönemin Osmangazi belediye Başkanı Recep ALTEPE’nin hemen çalışma başlatmış olması takdir edilmesi gereken bir örnektir.

Törenden sonra Halil İNALCIK Başkan ALTEPE’ye dönerek şöyle dedi; “İzniniz olursa Bursa’da birkaç gün daha kalmak istiyorum. Bursa’ya gelince dönmek hiç içimden gelmiyor”

Fahri Hemşehrimiz Prof.Dr. Halil İNACIK şehrimizde…Şeref duyarız efendim… 

Halil İnalcık (D. 29 Mayıs 1916)

Türk tarihçisi. 26 Mayıs 1916'da İstanbul'da doğan İnalcık, aslen Kırım Tatarı'dır. Balıkesir Muallim Mektebi'ni tamamladı. 1935 yılında Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Yeni Çağ Tarihi bölümünde yükseköğrenimine başladı. 1942 yılında "Tanzimat ve Bulgar Meselesi" adlı doktora tezini verdi. Uzun yıllar aynı Fakültede Osmanlı ve Avrupa tarihi üzerine dersler verdikten sonra 1972 yılında Chicago Üniversitesi Tarih Bölümü'ne "Osmanlı Tarihi Üniversite Profesörü" olarak davet edildi.

1973 yılında meşhur kitabı The Ottoman Empire The Classical Age 1300-1600 yayımlandı. Yurtiçi ve dışında çeşitli üniversitelerden fahri doktora payeleri aldı. 1993 yılında Bilkent Üniversitesi'ne davet edildi ve burada Tarih bölümünü kurdu. Yazdığı makale ve kitaplarla Osmanlı İmparatorluğu tarihi üzerinde tartışılmaz bir otorite haline gelen Prof. Dr. Halil İnalcık halen Bilkent Üniversitesi Osmanlı Tarihi Bölümü'nde yüksek lisans ve doktora ögrencilerine seminer dersi vermektedir.

Hayatı ve tarihçiliğini anlattığı Tarihçilerin Kutbu Halil İnalcık Kitabı adlı söyleşi kitabı Türkiye İş Bankası Kültür Yayınlarından 2005 yılında yayımlanmıştır.

Eserlerinden bazıları:

 • The Ottoman Empire, The Classical Age, 1300-1600, London, 1973
 • Studies in Ottoman social and economic history, London, 1985
 • The Middle East and the Balkans under the Ottoman Empire, Bloomington, 1993
 • Süleyman the second and his time, Istanbul, 1993
 • An Economic and Social History of the Ottoman Empire (Donald Quataert ile birlikte), Cambridge, 1994
 • From empire to republic: essays on Ottoman and Turkish social history, Istanbul, 1995
 • Sources and studies on the Ottoman Black Sea, Cambridge, 1995
 • History of Humanity (editor, Peter Burke ile birlikte), 1999
 • Ottoman Civilization (Gunsel Renda ile birlikte), Ankara, 2003
 • Essays in Ottoman History , Eren Yayıncılık
 • Makaleler 1: Doğu Batı, Doğu Batı Yayınları, 2005
 • Fatih devri üzerinde tetkikler ve vesikalar, Ankara, 1954
 • Osmanlı'da Devlet, Hukuk, Adalet, Eren Yayıncılık, 2000
 • Osmanlı İmparatorluğu'nun Ekonomik ve Sosyal Tarihi Cilt 1/1300-1600, Eren Yayıncılık, Prof. Dr. Donald Quataert ile, 2001
 • Osmanlı İmparatorluğu'nun Ekonomik ve Sosyal Tarihi Cilt 2 / 1600-1914, Eren Yayıncılık, 2004
 • Osmanlı İmparatorluğu - Toplum ve Ekonomi, Eren Yayıncılık
 • Osmanlı İmparatorluğu Klasik Çağ (1300-1600), Yapı Kredi Yayınları, 2003
 • Tanzimat ve Bulgar Meselesi, Eren Yayıncılık
 • ABD Tarihi, Allan Nevins/ Henry Steele Commager (çeviri) Doğu Batı Yayınları, 2005
 • Şair ve Patron, Doğu Batı Yayınları, 2003
 • Balkanlar, (Prof. Dr. Erol Manisalı ile)
 • Atatürk ve Demokratik Türkiye , Kırmızı Yayınınları ( 1.Baskı: Temmuz 2007 - 2.Baskı: Aralık 2007 )
 • Devlet-i Aliyye (1.Baskı: 2009)
 • Kuruluş - Osmanlı Tarihini Yeniden Yazmak

 

Yunus Emre Altuntaş

HaberKültür.Net

 

 


Etiketler Tarihçilerin - kutbu - ödüllendirildi -
FaceBook ta paylaş
20100801090333 -
Hayat Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Yedi Tepe Yedi Mekan Genç Edebiyat Festivali’nde Orhan Kemal Günü
Erol Erdoğan, Günbegün Kitabını Anlatacak
PARİS’İN EN ÇOK İSTANBUL'A DÖNÜŞÜNÜ SEVDİM!
DENİZLİ MÜFTÜSÜ AHMET HULUSİ EFENDİ DE VARDI
ŞİİRE GÜLLE BAŞLAYAN ŞAİR
SEVENLERİNİN DİLİNDEN FETHİ GEMUHLUOĞLU
İSTİKLAL TAKVİMİ GÖNÜL AÇIYOR
LİNGUİSTİK ÇOK ÖNEMLİDİR ARKADAŞLAR
MEDİNE MÜDAFİİ FAHRETTİN PAŞA ÜZERİNE
BU CUMA NURİ PAKDİL GÜNÜ
MUSİKİMİZİN YÜZ AKI YILDIRIM GÜRSES
SERDENGEÇTİLER UNUTULMAZ!
KAVLİNİ UNUTMAYAN ŞAİR: BAHAETTİN KARAKOÇ
HECE, İSLAM MEDENİYETİ ÖZEL SAYISI ÇIKTI
DORUKLARDA BİR ŞAİR: AYHAN İNAL
KÜLTÜR KERVANI MARAŞ’A GELİYOR
PEYGAMBER AŞKI ALANLARA SIĞMADI
ÖZEL İNSANLARI DAHA YAKINDAN TANIMAK LAZIM
MUSTAFA ÖZÇELİK’İN ÇOCUKSU YANI
BİR FİKRİ HOCA GEÇTİ BU ALEMDEN
MEVLANA İDRİS'TEN TASAVVUF UMDELİ ŞİİR
BİZ PEYGAMBER ÇİÇEKLERİ TOPLAYALIM BAŞKANIM
UNUTTURAMAZ SENİ HİÇ BİR ŞEY
ŞAİRLERİ EN ÇOK ŞAİRLER ANLAR
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz