Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Gezi Kültür Yahyalı'da bir şelale
 

Yahyalı'da bir şelale
Yolunuz Yahyalı Kapuzbaşı Şelalesi’ne uğramadıysa, henüz görecek çok şeyiniz var demektir…
Ekleme Tarihi : 20100731172140 -

Hiç, bir şelalenin önünde eğilmediniz, gözyaşlarınızı sularına katmadınızsa size Kapuzbaşı Şelaleleri’ni can gözüyle bir kere olsun görmenizi tavsiye ederim. Kayseri’nin Yahyalı ilçesinin halılarından sonra övündüğü şey nedir deseniz size hemen bu muhteşem şelalenin ismi söylenir. Burası aynı zamanda, dünyanın en yüksek ikinci şelalesi olmakla övülmeyi de haketmektedir. İşi bilen hemşerileri, onun karşısına geçip irtifa akışı itibari ile Uganda'nın Victoria çağlayanı (100 mt.) hariç, ABD'de bulunan Niagara'dan 55 m., Finlandiya'nın İmatra'sından 25 m., Erzurum'daki Tortum'dan 50 m., Antalya'daki Düdenden 25 m. ve Manavgat'tan 5. m. daha büyük olduğunu size büyük bir keyifle anlatırlar.

İnsan suya bakarken büyülenir mi diyenlerdenseniz, Kapuzbaşı epey şaşırtacaktır sizi. Bu, Aladağ'ın zirvesinde bulunan kar ve buzullardan beslenen ve Yeşilköy’e 3 km. uzaklıkta görkemli şelale, sizi  yazın sıcaklığında buz gibi çağlayan sularının serinliği ile karşılamaya her zaman hazır beklemektedir.

Yörede büyüklü küçüklü 7 şelale daha var. Bu arada Derebağ Kesteliç Şelalesi’ni zikretmemek de kadir na-şinaslık olur elbette. Ama aktığı yerin rakımı ise 700 m. olan Kapuzbaşı’nın eşi menendi var dersek de pek isabetli davranmamış oluruz. Yine de tabiat ananın sanat harikalarını bu yöreye sakladığı bir gerçek.

Adını, 1040’lardan önce Anadolu’nun güzelleşmesinde hizmeti bulunan Yahya (Ali) Gazi’ye borçlu olan Yahyalı’yı bilenler, serin sularından içenler, Hak dostlarından güller desteleyenler bilir ki buranın yeşili sarısı da dağı tepesi de nehiri şelalalesi de hiçbir yere benzemez. Benzetebileceğimiz bir yer varsa, derin huzuru, mutedil iklimi zemzem akan sularıyla Mekkemize benzetebiliriz. Hele güzel niyetlerle, bütün insanlığı içine alan kutlu dileklerle peygamberine hasret bir sahabe edebiyle yolunuzu ve gönlünüzü Kavacık’a değdirdiyseniz, bir umre bir hac farizasından dönüyorum sayabilirsiniz kendinizi gönül huzuruyla.

Madde dünyasının katılaştırdığı, bir türlü yaşaramayan yeşeremeyen kalplerimizi yanımıza alarak yalçın kayalardan sularını ırmak ırmak fışkırtan yüce kudretin hikmeti önünde kıyama durmak bize nasip oldu. Bir şelaleden de feyiz alınır mı demeye niyetleniyorsanız, sakın denemeyin. Evet; bu şelalenin oldurucu, ondurucu mucizevi bir yanı var. Kim bilir kaç mübareğin duasını aldığındandır bu cazibesi belki. Bilinen o ki Kapuzbaşı’nda yüreğini serinletmemek acilen telafisi gereken bir eksiklik.

"Benim nazım geçmez geçen yalvarsın" diyenlerdenseniz yanınıza kademli ve kıdemli bir kaç dostunuzu da almayı ihmal etmeyin derim.

Darısı cümle dost yüreklerin başına…

 

Ali Ramazan Sönmez

HaberKültür.Net

 

 


Etiketler Yahyalı'da - bir - şelale -
FaceBook ta paylaş
20100731172140 -
Gezi Kültür
1 Yorum
Haberi Yazdır
14-01-2013 - 17:11:32
bu resimlere bayıldım çok güzelllllllllllllllllllllllllllllllll
çağla
DİĞER HABERLER
BEYAZ MÜSLÜMAN OLMAK; KENYA'DA...
Önce refik sonra tarik
Kable’r-refik ayne’t-tarik
Derebağın suyu başka!
Doğu Ekspresi bizim ordan geçer!
Medinem beni kabul eder mi?
Yahyalı'da bir şelale
Kırılmış bir vatanın gözyaşları
Galata kulesine çıktınız mı hiç ?
Daha gezecek çok yer var!
Şehirler onarır bizi!
Abdulhamit'in sırları burada!
Habib-i Neccar'da neler gördüm
İşi gücü gezmek!
Bugün ben bir güzel gördüm!
İnsan niçin seyahat eder?
Her Fotoğrafçı bir gezgindir!
Yeryüzünde gezmemiz öğütlenmiştir!
Frankfurt Notları
Şam güzellikler şehri!
İran'ı mutlaka gezmeli
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz